reklam

Uydular Ne İşe Yarar?Uydular Ne İşe Yarar?

Uydular ne işe yarar sorusundan önce bilmemiz gereken bir şey var. O da 2 çeşit uydu vardır. Doğal uydu ve yapay uydu.Doğal uydu, gezegenin etrafında belirli bir şekilde yörünge de dönmesine denir. Örneğin; güneş sistemin de tam olarak 240 doğal uydu bulunmaktadır. Bunların için de gezegenler, küçük gezegenler ve ufak ufak gök cisimleri de bulunmaktadır. Dünyamızın doğal uydusu ise Ay’dır.

Yapay uydu, insanlar tarafından icat edilmiş ve dünyanın ve yahut gezegenlerin yörüngelerine yerleştirdikleri uydulardır. Hem galaksileri hem de dünyayı izleyen ve olası bir durum da haber veren uydudur. 57 yılında Çin tarafından SSCB şirketi aracılığıyla ilk yapılan ve fırlatılan uydu Sputnik 1’ dir. O zamandan beri dünya dışına fırlatılan binlerce uydu bulunmaktadır.

Peki, uydular ne işe yarar? Bu uydular, haberleşme, TV, hava durumu, iletişim, web ağları, gibi birçok alanda yardım etmekte ve kullanılmaktadır. Ayrıca diğer gezegenlere gönderilen yapay uydular ise oralar da hayat olup olmadığını araştırmakta ve gözlemlemektedir.Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ