Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Sosyal medyada teröre karşı iş birliği

Sosyal medya devleri Facebook, Twitter ve Youtube, terör propagandalarına karşı birlikte hareket etme kararı aldı. Üç sosyal medya platformu, Microsoft ile beraber terör propagandası nedeniyle silinen fotoğraf ve videolara dijital bir “parmak izi” ekleme ve bu içerikleri ortak veri bankasına yükleme kararını aldı. Bu sayede, silinen tüm içerikler, her üç sosyal medya platformu tarafından erişilebilecek […]

06 Aralık 2016 - 12:21 'de eklendi ve 549 kez görüntülendi.
Sosyal medyada teröre karşı iş birliği

Sosyal medya devleri Facebook, Twitter ve Youtube, terör propagandalarına karşı birlikte hareket etme kararı aldı.

Üç sosyal medya platformu, Microsoft ile beraber terör propagandası nedeniyle silinen fotoğraf ve videolara dijital bir “parmak izi” ekleme ve bu içerikleri ortak veri bankasına yükleme kararını aldı. Bu sayede, silinen tüm içerikler, her üç sosyal medya platformu tarafından erişilebilecek ve böylece mükerrer işlemler engellenebilecek.

Facebook, Twitter ve Youtube, terör propagandasına karşı yeteri kadar mücadele etmedikleri, radikal unsurların kendilerine yeni üye kazandırma amaçlarına engel olmadıkları iddiasıyla yoğun bir şekilde eleştiriliyor.

Önde gelen sosyal medya platformları arasındaki hayata geçirilen bu iş birliğinin, “sakıncalı” içeriklerin silinmesi ile ilgili destek olacağı ifade ediliyor.

Facebook’un bloğu “Newsroom”da yapılan duyuruya göre şu anda üç sosyal medya platformunda hayata geçirilen iş birliğinin, diğer sosyal medya organlarına da açık olduğu vurgulandı. Duyuruda, veri bankasına yüklenen içeriklerin otomatik olarak silinmeyeceği, ilk olarak yönetmelikler doğrultusunda incelemeye tabi tutulacağı vurgulandı.

Bilindiği gibi uzunca bir süredir mesajlaşma programlarının propaganda amacıyla kullanılması söz konusuydu,

Özelikle son dönemlerde, gençleri kandırarak kendilerine çekmek isteyen radikal terör örgütlerin Facebook ve Twitter’ın yanı sıra Telegram gibi mesajlaşma programlarını kullanıyor.

Uzmanlar, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya ağları üzerinde propaganda içeriklerinin kaldırılması ile ilgili büyük bir kamuoyu baskısı olduğunu ifade ederken, mesajlaşma programlarında böyle bir baskının bulunmadığını uyarıyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER