Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

1 MW’lık Enerji Santrali Kurmak İsteyen Üreticilere Müjde

1 MW’lık proje başvuruları için dağıtım şirketlerinden alınan izinlerde çıkan sorunlarınçözülmesi noktasında Avukat Melih Akkurt tarafındanbaşlatılan hukuki süreçte sona erdi. Güneş santrali (GES) inşa etmek niyetinde olan ancak dağıtım şirketince başvurusu geri çevrilen 16 şirketin avukatlığını yapan Melih Akkurt’un hukuk mücadelesi sonunda Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, şirketlerin talebi üzerine yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. İdare Mahkemesihükmünün Danıştay […]

17 Ağustos 2017 - 14:39 'de eklendi ve 1721 kez görüntülendi.
1 MW’lık Enerji Santrali Kurmak İsteyen Üreticilere Müjde

1 MW’lık proje başvuruları için dağıtım şirketlerinden alınan izinlerde çıkan sorunlarınçözülmesi noktasında Avukat Melih Akkurt tarafındanbaşlatılan hukuki süreçte sona erdi. Güneş santrali (GES) inşa etmek niyetinde olan ancak dağıtım şirketince başvurusu geri çevrilen 16 şirketin avukatlığını yapan Melih Akkurt’un hukuk mücadelesi sonunda Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, şirketlerin talebi üzerine yürütmenin durdurulmasına karar vermişti. İdare Mahkemesihükmünün Danıştay 13. Daire tarafından da onanmasına karar verildi. Birçok elektrik üreticisive dağıtım şirketini ilgilendiren karar en başta elektrik sektöründeki yerli üreticilerce ‘müjde’ olarak karşılandı.

Avukat Melih Akkurt’un açtığı dava sonucunda yerli elektrik üreticilerinin yüzü güldü. Lisanssız üretim yapmak konusundaki başvurularının değerlendirilmesinde, ‘yalnızca mevzuatın baz alınması gerektiği’ hükmedilen karar, güneş enerjisinin lisanssız elektrik üretimi yapmaya hazırlanan yerli üreticilere umut oldu.
Akkurt’un, 16 şirketin yaptığı 46 başvuru için yürüttüğü hukuki mücadelenin sonucunda Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, AKEDAŞ’ın şirketler tarafındanyapılanbaşvuruyu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın mevzuatta yer almayanolumsuz bakış açısına dayanarak geri çeviremeyeceğineyönelik karar vermiş ve yürütmeyi durdurmaya hükmetmişti.

AKEDAŞ’ın başvuruları ön değerlendirme ve teknik değerlendirme süreçlerinin ardından sonuçlandırılmasıgerekirken; mevzuatta bulunmayan bir prosedür işlettiğine işaret eden İdari Mahkeme’nin kararında; “Bu işlemin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların oluşacağı konusunda duraksama bulunmamaktadır. Bu nedenle dava konusu işlemin, uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir” gerekçesiyle karar verilmiş ve anılan karar Danıştay 13. Dairesi tarafından da onanmıştır.

ÖNCEKİ BAŞVURULARGERİ ÇEVRİLMİŞTİ

Uzmanlar, Türkiye’de şimdiye dek lisanssız üretimde takriben 5 bin 500 başvurunun olumlu sonuçlandığına ve 3 bin başvurunun ise dağıtım şirketleri tarafından geri çevrildiğine dikkat çekiyor.
Avukat Melih Akkurt’un hukuki mücadelesi neticesinde alınan karar, yerli elektrik üreticileri için büyük önem taşıyor. Bu sayede yerli elektrik üreticileri ürettiği elektriğin enerji piyasasına girişini rahatlatması anlamında büyük öneme sahip. Tüm bunların sonucunda yargınınaldığı bu karar elektrik sektörünün gelişmesi sağlayacak. Ayrıcatüketicilerin de daha az maliyetle elektriğe ulaşmasına imkan sağlayacak.Mevzuat, elektrik üretiminde 1 MW’a kadar bir sınırla üretim için lisans almaya lüzum olmadan elektrik tesisi inşa edebiliyor. Yatırımcı lisanssız olarak güneş, rüzgar, su gibi doğal kaynaklardan yararlanarak üretim yapabiliyor ve ürettiği elektriğin arta kalanını devlete satabiliyor. Ancak ürettiği elektriği bu şekildesatmayı amaçlayan yerli üreticilerin son zamanlarda dağıtım şirketlerinden izin alma konusunda problemlerle karşılaşmaya başlamasıyla ile birlikteoluşan sorunlarla ile ilgili olarak üreticilerin yoğun şikayetleri üzerine TEDAŞ da konuyu daha detaylı incelemeye karar verdi.

DETAYLI İNCELEME
Güncel mevzuata göre elektrik üretiminde 1 MW’a kadar üretim yapmak için lisans almadanelektrik tesisleriinşa edilebiliyor. Lisanssız yatırımcı bu sayedegüneş, rüzgar, su gibi doğal kaynaklardan üretim gerçekleştirebiliyor ve ürettiği elektriği bu şekilde satmak isteyen yerli üreticiler son dönemlerde dağıtım şirketlerinden izin alma hususundaproblemler yaşamaya başladı. Farklı gerekçelerle izin alma süreci olumsuz sonlanan ve bu alanda çifte standart olarak nitelendirilebilecek bir takım uygulamalar olduğuna işaret eden üreticilerin şikayetleri üzerine TEDAŞ da konuyu incelemeye aldı. Bir taraftan dağıtım şirketlerine yönelik inceleme yürürenTEDAŞ, hususla ilgili 21 dağıtım bölgesinde uygulama birliği sağlamak ve küçük ölçekli üreticilerin üretime devam etmesi için yasal mevzuat değişikliğini gündemine aldı.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER