Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Rusya’da doping skandalı!

Rusya’da, aralarında olimpiyat madalyasına sahip olan sporcuların da bulunduğu 1000’den fazla atletin doping yaptığı ileri sürüldü. Sonuçları yeni açıklanan bir araştırmaya göre Rusya’da, 2011 ile 2015 arasında atletlerin devlet destekli bir uygulama ile doping kullandığını belirtildi. Araştırmanın sonrasında hazırlanan raporda da doping uygulamasının futbol dahil olmak 30 spor branşını etkilediği vurgulandı. Raporun yazarı hukukçu Richard […]

10 Aralık 2016 - 11:47 'de eklendi ve 1777 kez görüntülendi.
Rusya’da doping skandalı!

Rusya’da, aralarında olimpiyat madalyasına sahip olan sporcuların da bulunduğu 1000’den fazla atletin doping yaptığı ileri sürüldü.

Sonuçları yeni açıklanan bir araştırmaya göre Rusya’da, 2011 ile 2015 arasında atletlerin devlet destekli bir uygulama ile doping kullandığını belirtildi.

Araştırmanın sonrasında hazırlanan raporda da doping uygulamasının futbol dahil olmak 30 spor branşını etkilediği vurgulandı.

Raporun yazarı hukukçu Richard McLaren, kontrolsüz bir kaos ortamından, madalya almaya odaklanmış, kurumsallaşmış ve disiplinli bir komplodan söz ettiklerini söyledi.

Hukukçu McLaren, 2012 Londra Olimpiyatları’nda da bugüne kadar görülmemiş düzeyde boyutlarda yolsuzluk yaşandığını iddia etti.

Raporda, doping kullanımının 2013 yılında Moskova’daki Dünya Atletizm Şampiyonası ve 2014 yılındaki Soçi Kış Olimpiyatları’na gölge düşürdüğü ifadelerine yer veriliyor.

Düzenlenen rapora göre, Rus atletlerden alınan idrar örneklerinde dopingin gizlenebilmesi izçin kahve ve tuz kullanıldı.

Hukukçu McLaren’in yaptığı araştırmada, sistemin yıllar geçtikçe mükemmel hale geldiğini, nihayetinde son derece güvenli bir yöntem haline ulaştığını da vurguluyor.

Rusya, Londra Olimpiyatları’nda 21’i altın olmak üzere 72, Soçi’de de 13’ü altın olmak üzere 33 madalya almıştı.

McLaren madalya kazanma isteğinin, kolektif ahlak, etik pusulası ve olimpiyatların adil yarışma ilkesinden daha ağır bastığının görüldüğünü ifade etti.

Uluslararası spor müsabakalarının yıllar boyu Ruslar tarafından gasp edildiğini, sporseverlerin de aldatıldığını söyleyerek buna bir dur zamanının geldiğini vurguladı.

Öte yandan Rusya Curling Federasyonu Başkanı ve milletvekili Dimitri Svişev, yeni bir şey olmadığını, boş iddialar olduğunu ifade ederek, “Rus olduğunuzda bütün günahları size yazarlar” diye konuşmuştu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER