Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Yılbaşında sofraya aç oturmayın

Uzmanlar, yılbaşı öncesi ve sonrasında beslenmenin önemine dikkat çekerek, “Yılbaşı gecesinde yemek masasında aç oturmayın” uyarısı yaptı. Sağlık açısından yılbaşı öncesi, gecesi ve sonrası gün için vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, yılbaşı gece vatandaşların ara öğünlerle karınlarını doyurmalarını, gece yemek masasına aç oturmamalarını öneriyor. Vatandaşların yılbaşı günü yemelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Hafif […]

28 Aralık 2016 - 20:53 'de eklendi ve 414 kez görüntülendi.
Yılbaşında sofraya aç oturmayın

Uzmanlar, yılbaşı öncesi ve sonrasında beslenmenin önemine dikkat çekerek, “Yılbaşı gecesinde yemek masasında aç oturmayın” uyarısı yaptı.

Sağlık açısından yılbaşı öncesi, gecesi ve sonrası gün için vatandaşların dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen uzmanlar, yılbaşı gece vatandaşların ara öğünlerle karınlarını doyurmalarını, gece yemek masasına aç oturmamalarını öneriyor.

Vatandaşların yılbaşı günü yemelerine dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, “Hafif bir kahvaltı ile öğlen yemeğinde ise sebze yemeği ile öğün yapabilirler. Ara öğün yapmaları akşam yemeğinde ağır yiyecekler tüketmemelerine neden olacaktır. Aç bir şekilde sofraya oturduğumuz zaman daha çok yemek tüketmemize, karbonhidratlı yiyeceklere yönelmemize neden oluyor. O yüzden  dikkat etmek gerekli” diyor.

Yılbaşı gecesinde özellikle kızartma türünden uzak durulması gerektiğini sözlerine ekleyen uzmanlar şunları söylüyor:

“Mezeler tüketirken de, mayonezsiz ve kızartmalardan uzak durabilirler. Salata mutlaka tüketmeliler. Alkol tüketecek olan vatandaşların ise sınırlamalarını istiyoruz. Özellikle atıştırmalar çok fazla oluyor. Onların yerine kuruyemiş ve kuru meyve tercih edebilirler. Tatlı yerine ise şerbetli tatlılar yerine,  daha çok meyveli tatlılara tercih edilebilir. Tabakları tepeleme doldurmak yerine az az alıp gece boyu yavaş yavaş tüketmek gerekiyor. Yılbaşında vazgeçilmez yemek olan hindi eti, bizim sevdiğimiz bir besin. Hindi olmadığı sürece tavuk balık gibi yiyecekler ideal olacaktır.”

Yılbaşı sonrasında özellikle alkol kullananların bol sıvı tüketmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan, “Ertesi gün ise, olabildiğince hafif yiyeceklerle günü kurtarmak gerekiyor aslında. Hafif bir kahvaltı yapıp, öğlen yemeğinde sebze yemeğini yoğurtla destekleyebilirler. Meyve, sebze tüketimini arttırabilirler. Bunlar daha toparlayıcı olacaktır. Yılbaşının ertesi günü bol sıvı tüketilmesini öneriyoruz. Alkolün vücuttan su atılmasını hızlandırdığı için biz de ihtiyaç duyulan sıvı miktarını sağlıklı bir şekilde vücuda almalıyız” diye konuşuyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER