Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Yeni yıla yeni psikoloji ile girin

Uzman psikiyatristler, yeni yılın psikolojik olarak yenilikler olarak düşünülmesi gerektiğini belirtiyor. Yeni yılın yeni hayallere yakın olma durumu olduğunu açıklayan uzmanlar şunları söylüyor: “Yeni yıl geliyor. Yeni yıl aslında isminden de anlaşıldığı gibi yeni bir durum olarak değerlendirilir. Yeni ev, yeniden doğmak, yeni iş çağrışımı yapar. Bu da bizim yeni yılla birlikte hayallerimizin oluşmasına neden […]

29 Aralık 2016 - 20:37 'de eklendi ve 692 kez görüntülendi.
Yeni yıla yeni psikoloji ile girin

Uzman psikiyatristler, yeni yılın psikolojik olarak yenilikler olarak düşünülmesi gerektiğini belirtiyor.

Yeni yılın yeni hayallere yakın olma durumu olduğunu açıklayan uzmanlar şunları söylüyor:

“Yeni yıl geliyor. Yeni yıl aslında isminden de anlaşıldığı gibi yeni bir durum olarak değerlendirilir. Yeni ev, yeniden doğmak, yeni iş çağrışımı yapar. Bu da bizim yeni yılla birlikte hayallerimizin oluşmasına neden olur.”

2017 başlarken bir kısım insanın 2016’da neler yaptığını ve yeni yılda ne isteyip istemediğini değerlendirdiğini söyleyen uzmanlar şunları ifade ediyor:

“Olumsuzlukları geçen yılla birlikte bırakmak isteriz. Yeni yıl umutlarla, yeni kararlarla gelir. Birçoğumuz yeni yıl için bir sürü yeni kararlar veririz. Örneğin: sigarayı bırakacağım. Derslerime daha fazla çalışacağım. Yeni bir ilişkiye başlayacağım. Spor yapacağım. Hobi edineceğim gibi düşünceler oluşmalı?”

İnsanların çoğunluğunun yeni yılın yeni yaşam şekli için iyi bir başlangıç olduğunu düşündüğünün kaydeden uzmanlar eski yılın olumsuz alışkanlıklarla birlikte tarih olacağını belirterek, “Ne yazık ki birçok karar, yeni yıla rağmen eski alışkanlıklara yenik düşecektir. Bu hayalleri ve kararları geçerli kılmak için mutlaka yeni düşünme şekillerine ihtiyaç duyarız” diyor.

Yeni yıldaki kararları uygulayabilmenin yoları olduğunu söyleyen uzmanlar şunları söylüyor:

“Değiştirmek istediğiniz davranışın net bir tanımını yapın.

Gerçekçi bir hedef koyun. Mutlaka bir plan yapın.

Hedefinizi ve planınızı yazıya dökün.

Planınızı parçalara bölün, her adımı ayrıca değerlendirin.

Birçok değişiklik aynı anda olmaz, planınız sade ve tek bir yönde olsun.

Değiştirmek istediğimiz davranışımızla ilgili, “geçen yıl neler yaptım?” sorusunu gözden geçirin.

Kendimizi değerlendirirken genelde olumsuz yanlarımıza odaklanırız ancak diğer davranışlarınızı nasıl değiştirdiğinizi düşünün.”

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER