Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Uzmanlardan yoğurt uyarısı

Uzmanlar, sokakta satılan sütten yapılan yoğurtlarla ilgili uyarılarda bulunarak, bu yoğurtların içinde zararlı mikroorganizmaların olabileceğini ifade etti. Son günlerde ev yapımı yoğurt yapımı artarken, uzmanlardan sokakta satılan sütten yapılan yoğurt ile ilgili uyarı geldi. Yoğurdun, içerdiği mineral, vitamin ve diğer besin ögeleri açısından yararlı bir besin olduğunu ifade eden uzmanlar, ev tipi ya da endüstriyel […]

18 Aralık 2016 - 21:03 'de eklendi ve 360 kez görüntülendi.
Uzmanlardan yoğurt uyarısı

Uzmanlar, sokakta satılan sütten yapılan yoğurtlarla ilgili uyarılarda bulunarak, bu yoğurtların içinde zararlı mikroorganizmaların olabileceğini ifade etti.

Son günlerde ev yapımı yoğurt yapımı artarken, uzmanlardan sokakta satılan sütten yapılan yoğurt ile ilgili uyarı geldi.

Yoğurdun, içerdiği mineral, vitamin ve diğer besin ögeleri açısından yararlı bir besin olduğunu ifade eden uzmanlar, ev tipi ya da endüstriyel yoğurt arasında yapılan işlemlerde, temelde bir farklılık bulunmadığını, sanayi üretimi yoğurt yapımında yalnızca süt ve yoğurda dönüşümü sağlayan yararlı bakterilerden oluşan kültür yani yoğurt mayasının kullanıldığını ifade ediyor.

Yoğurdun güvenilir olup olmadığının üretim koşullarına bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini vurgulayan uzmanlar, son zamanlarda kamuoyunda ev tipi ve endüstriyel yoğurtlarla ilgili “güvenilir” ve “güvenilmez” diye iki farklı algı meydana geldiğini söylüyor.

Yoğurdun yapılacağı sütün sağlıklı hayvanlardan ve hijyen kurallarına uygun olarak elde edilmesinin önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, sütün temin edildiği hayvanda bulaşıcı hastalıkların olması, iyi yemlerle beslenmemesi, sütün hijyen kurallarına aykırı şekilde elde edilmesi halinde sorun yaşanabileceğini ifade ediyor. Gıda ve sağlık uzmanları, bu şartlarda üretilen sütten elde edilen yoğurdun da güvenli olmayacağının altını çiziyor.

Her şeyin uygun olması durumunda bile çiğ sütün uygun şartlarla korunmadığı ve nakli yapılmadığı durumda insan sağlığına zararlı hale dönüşebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, hangi hayvandan hangi şatlarda elde edildiği belli olmayan sokak sütlerinde yasal denetimin olmadığını, üstelik bu ürünlerin “organik” denilerek daha pahalıya satıldığını bildiriyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER