Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Uzmanlardan ‘yanlış beslenme’ uyarısı

Uzmanlar, okul çağındaki öğrencilerin yanlış beslenmelerinden dolayı ileriye dönük büyük sağlık problemleri yaşayabileceği uyarısında bulundu. Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen sağlık sorunları ile ilgili bilgiler veren uzmanlar, okul çağının, 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsadığını, bu çağın büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde kazanıldığı bir dönem olduğunun altını çizdi. En hızlı […]

27 Aralık 2016 - 19:39 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.
Uzmanlardan ‘yanlış beslenme’ uyarısı

Uzmanlar, okul çağındaki öğrencilerin yanlış beslenmelerinden dolayı ileriye dönük büyük sağlık problemleri yaşayabileceği uyarısında bulundu.

Yanlış beslenmeye bağlı olarak gelişen sağlık sorunları ile ilgili bilgiler veren uzmanlar, okul çağının, 6-11 yaş grubundaki çocukları kapsadığını, bu çağın büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu, yaşam boyu sürebilecek davranışların büyük ölçüde kazanıldığı bir dönem olduğunun altını çizdi.

En hızlı büyümenin kızlarda 10-12, erkeklerde 11-14 yaşında başladığını ifade eden uzmanlar, vücut ağırlığındaki artışın yaklaşık 20 yaşına kadar sürdüğünü söyledi.

Boy uzunluğunda artışın kızlarda 17 yaştan sonra genellikle durduğunu, erkeklerde ise yavaş da olsa devam ettiğini vurgulayan uzmanlar, “Büyüme süreci önemli miktarda enerji ve yeni dokuların yapımı için daha fazla miktarda protein, vitamin ve mineralleri gerektirir. Tüm enerji ve besin öğelerinin yeterli ve dengeli karşılanabilmesi için 6-11 yaş grubu çocukların tüketmeleri gereken besinlerin kaliteli ve yeterli miktarlarda olması önemlidir” dedi.

Fastfood ile beslenme alışkanlığının tehlikelerine dikkat çeken uzmanlar, “Günümüzde yaşantımıza bu tip beslenme alışkanlığı, hızlı yaşam temposu sebebi ile doğmuş ve sonrada bir endüstri ve yaşam tarzı haline gelmiştir. Ülkemizde ilkokul yıllarına kadar bu tip beslenme inmiştir.  Okul çağı öğrencilerinde karşımıza çıkan diğer problem öğün atlanmasıdır. En çok sabah kahvaltısı atlanmaktadır. Okula yetişme telaşı, yetersiz zaman gibi mazeretler ile bu öğün atlanmaktadır. Ayrıca kız çocukları arkadaşlarından etkilenerek şişmanlama korkusu ve kilo kontrolü yapma bahanesi ile yetersiz beslenmektedir. Öğün atlanınca fastfoodlar devreye girmektedir.  Aile kahvaltının önemini çocuğa anlatırken; kahvaltının ileriki yılları da olumlu etkileyecek alışkanlık olduğunu, güne iyi başlangıç yapmanın iyi bir sırrı olduğu belirtilmeli derslerinde başarmanın en önemli faktörü olduğu söylenerek bu öğün atlanmaması gerektiği belirtilmelidir Çocuklarınıza beslenme çantaları hazırlayınız. Dışarıda satılan sağlıksız yiyecekler yerine kendiniz evde hazırlayınız” dedi.

Uzmanlar, çocuklardaki şişmanlık sorunlarına da dikkat çekti.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER