Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Tümör kemik kadar sert

İngiliz bilim insanları, 1786’da bir hastaya konulan “tümör kemik kadar serttir” teşhisini doğruladı. Royal Marsden Hastanesi’ndeki araştırmacılar, İskoç cerrah John Hunter’ın 230 yıl önce bir hastasına koyduğu kemik tümörü tanısı üzerinde inceleme yaptı. Hunter’ın St George’s Hastanesinde alt uyluk kemiği şişen hastanın bacağını keserek koyduğu “kemiğin kendisinden kaynaklanan tümör çeşidi” tanısını doğrulayan doktorlar, kanserin zaman […]

26 Aralık 2016 - 19:33 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.
Tümör kemik kadar sert

İngiliz bilim insanları, 1786’da bir hastaya konulan “tümör kemik kadar serttir” teşhisini doğruladı.

Royal Marsden Hastanesi’ndeki araştırmacılar, İskoç cerrah John Hunter’ın 230 yıl önce bir hastasına koyduğu kemik tümörü tanısı üzerinde inceleme yaptı.

Hunter’ın St George’s Hastanesinde alt uyluk kemiği şişen hastanın bacağını keserek koyduğu “kemiğin kendisinden kaynaklanan tümör çeşidi” tanısını doğrulayan doktorlar, kanserin zaman içinde nasıl değiştiğine yönelik önemli ipuçları elde etti.

Çalışma ekibinden Dr. Christina Messiou, “Teşhisin gerçekten etkileyici olduğunu düşünüyorum. Hunter’in hastaya uyguladığı yöntem, bizim de modern tıpta uygulayacağımız yöntemle benzer ilkeler izliyor. Örneklere bakarak, John Hunter’in osteosarkomaya (kemik tümörü) ilişkin yazdıkları hastalığa dair bildiklerimizle şaşırtıcı bir biçimde uyuşuyor” diye konuştu.

Bulgular arasında farklılık olup olmadığını görmek için Hunter’ın tarihi örnekleriyle çağdaş tümörleri genetik ve mikroskopik olarak karşılaştırdıklarını ifade eden Messiou, “Bu, kanserin 200 yıldan fazla süredir gelişimini inceleyen bir çalışma ve dürüst olmak gerekirse ne bulacağımızı gerçekten bilmiyoruz” dedi.

Hunter’ın Cerrahlar Kraliyet Koleji’ndeki Hunterian Müzesi’nde sergilenen tıbbi koleksiyonunda bulunan notlarda dünyaca ünlü cerrahın hastanın durumuna ilişkin “Kemikte bir kalınlaşma oluyor ve şişlik giderek artıyordu. Bacağın sorunlu kısmı üzerinde yapılan çalışmada, uyluk kemiğinin alt kısmını saran, kemiğin kendisinden kaynaklanıyor gibi görülen tümör çeşidi bir madde bulundu. Bundan sonra hasta giderek kilo kaybetti ve nefes alış verişi güçleşti. Hasta bacağının kesilmesinden yedi hafta sonra hayatını kaybetti ve yapılan otopsi sonucu kemik tümörünün hastanın akciğerlerine, kalp ve kaburgasına sıçradığı ortaya çıktı” ifadeleri yer alıyor.

Döneminin en saygın bilim adamlarından ve cerrahlarından biri olarak nitelendirilen Hunter, kemik ve diş gelişimi, zührevi hastalıklar, sindirim sistemi, çocukların gelişimi ve lenf sistemiyle ilgili çığır açıcı çalışmalara imza atmıştı. Çalışmalarına ağabeyi William Hunter’ın anatomi okulunda başlayan Hunter, orduda da cerrahlık yapmış ve 1764’te Londra’da kendi anatomi okulunu kurmuştu. Hunter, insanlar ve diğer omurgalıların anatomisini gösteren 14 bin parçalık bir koleksiyon oluşturmuştu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER