Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Skolyozun belirtilerine dikkat!

Uzmanlar, omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi şeklinde tanımlanabilecek bir omurga şekil bozukluğu olan skolyoz hastalığı hakkında bilgi verdi. Hastalığın çocuklar üzerinde görülen belirtilerini anlatan uzmanlar, “Çocuğunuzun belinde veya sırtında asimetri varsa, bir omuzu diğerinden daha yüksekse,  arkadan bakıldığında bir kürek kemiği diğerinden daha çıkık veya belirginse, bir bacak diğerinden daha uzunmuş gibi görünüyorsa, gövde […]

28 Aralık 2016 - 20:43 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.
Skolyozun belirtilerine dikkat!

Uzmanlar, omurganın sağa veya sola doğru eğilmesi şeklinde tanımlanabilecek bir omurga şekil bozukluğu olan skolyoz hastalığı hakkında bilgi verdi.

Hastalığın çocuklar üzerinde görülen belirtilerini anlatan uzmanlar, “Çocuğunuzun belinde veya sırtında asimetri varsa, bir omuzu diğerinden daha yüksekse,  arkadan bakıldığında bir kürek kemiği diğerinden daha çıkık veya belirginse, bir bacak diğerinden daha uzunmuş gibi görünüyorsa, gövde veya göğüs kafesi bir tarafa kaymış görünüyorsa, çocuk öne doğru eğildiğinde gövdenin bir tarafındaki kaburgalar diğer tarafa göre daha yüksek kalıyorsa, çocuğun elbiseleri, üzerinde sürekli asimetrik bir şekilde duruyorsa çocukta skolyozdan şüphelenilmeli” dedi.

Genellikle çocukluk döneminde tanısı koyulan skolyozda çok düşük dereceli eğrilikler çocuklukta fark edilmeyip bazen erişkin dönemde de ortaya çıktığını belirten uzmanlar aileleri uyararak, skolyozdan şüphelenilmesi durumunda mutlaka skolyoz cerrahisi ile uğraşan bir ortopedi uzmanına başvurulması gerektiğini ifade etti.

Skolyoz tanısı almış olan hastaların büyük kısmında sebep bulunamadığını ve bu durumda hastalığa “İdiyopatik Skolyoz” yani sebebi belli olmayan skolyoz denildiğini ifade eden uzmanlar, “İdiyopatik skolyozda genetik yatkınlığın söz konusu olabileceği ile ilgili bilimsel yayınlar bulunmakla beraber skolyozdan kesin surette sorumlu bir gen henüz bildirilmemiştir. İdiyopatik skolyoz dışında kalan diğer skolyoz türlerinde ise özellikle doğuştan gelebilen bazı sinir sistemi ve kas hastalıklarının skolyoza yol açabildiği bilinmektedir. Bu şekilde bir hastalıkla dünyaya gelen veya doğduktan sonra tanı alan çocukların da skolyoz açısından araştırılmasında fayda vardır” diye konuştu.

Skolyozun ilerleyip ilerlemeyeceğini tahmin etmenin her zaman kolay olmadığını belirten uzmanlar,  ilerleme riskini arttıran pek çok faktör bulunduğunu bunlardan birininin de hızlı boy uzaması dönemi olan ergenliğin sebep olduğunu söyledi,

Uzmanlar, küçük yaşlarda ve özellikle ergenliğin hızlı boy atma döneminde skolyoz tanısı almış olan çocuklarda skolyozun çok yakından takip edilmesi gerektiğini dile getirdi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER