Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Rahim kanserine dikkat!

Kadınlarda görülen kanserlerin arasında en sık görülenin kadın üreme sistemi kanseri olduğunu belirten kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, rahim kanserine dikkat çekiyor. Bu kanser türü ile ilgili bilgi veren uzmanlar, şu bilgileri verdi: “Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir. Rahim, alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak […]

26 Aralık 2016 - 20:08 'de eklendi ve 484 kez görüntülendi.
Rahim kanserine dikkat!

Kadınlarda görülen kanserlerin arasında en sık görülenin kadın üreme sistemi kanseri olduğunu belirten kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, rahim kanserine dikkat çekiyor.

Bu kanser türü ile ilgili bilgi veren uzmanlar, şu bilgileri verdi: “Endometrium kanseri endometrium olarak isimlendirilen rahim iç zarının kanseridir. Rahim, alt kısımda vajinaya uzanan serviks (rahim ağzı) ve üst kısımda gövde olarak adlandırılan iki kısımdan oluşur. Gövdenin de iki kısmı vardır. İç kısmına endometrium denir. Hemen hemen tüm endometrium kanserleri endometriumun salgı yapan hücrelerinden oluşur ki bu kanser türüne endometrium adenokarsinomu denir. Diğer kanser türleri daha nadir görülür.”

Rahim kanserinin Kadınlardaki tüm kanserler arasında dördüncü sırada olduğunu ifade eden uzmanlar, en sık görülen kadın üreme sistemi kanseri olduğunu, rahim kanserinin genellikle menopoz sonrası yıllarda ortaya çıktığını, sıklıkla da 60 yaş civarında görüldüğünü belirtiyor.

Endometrium kanserine neyin neden olduğunun tam olarak bilinmediğini kaydeden uzmanlar, bu hastalıkla ilişkili bazı risk faktörlerinin bulunduğunu, birçok endometrium kanserinin hormon bağımlı olduğunu, bir kadındaki hormon düzensizliğinin endometrium kanserine sebep olabildiğini söylüyor.

Endometrium kanserinde bilinen risk faktörlerinin erken yaşta başlayan adet dönemi, gecikmiş menopoz, infertilite (kısırlık) ve obezite (şişmanlık) gibi kadında östrojen miktarını artıran durumlar olduğunu ifade eden uzmanlar, rahim içi (Endometrium) kanserinin risk faktörleri arasında erken başlayan ve geç yaşa kadar devam eden adeti, obezityi, Şeker hastalığı ve hipertansiyonu gösteriyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER