Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Meme kanserine dikkat!

Uzmanlar, meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olduğunu, 80 yaşına dek her 10 kadından birinde meme kanserinin görüleceğini açıkladı. Kadınlarda en sık 40’lı yaşların sonundan itibaren rastlandığını, meme kanserinin ender de olsa erkeklerde de rastlanabildiğini ifade eden uzmanlar, ancak 100-150 kadına karşılık bir erkekte görüldüğünü vurguladı. Meme kanserini artıran risk faktörleri sıralayan uzmanlar […]

20 Aralık 2016 - 20:46 'de eklendi ve 399 kez görüntülendi.
Meme kanserine dikkat!

Uzmanlar, meme kanserinin kadınlarda en sık rastlanan kanser türü olduğunu, 80 yaşına dek her 10 kadından birinde meme kanserinin görüleceğini açıkladı.

Kadınlarda en sık 40’lı yaşların sonundan itibaren rastlandığını, meme kanserinin ender de olsa erkeklerde de rastlanabildiğini ifade eden uzmanlar, ancak 100-150 kadına karşılık bir erkekte görüldüğünü vurguladı.

Meme kanserini artıran risk faktörleri sıralayan uzmanlar şunları söyledi: “Kadın olmak, daha önceden memeden kitle çıkarılma öyküsü, karşı memede kanser olması, aile öyküsü olması (1. derece veya 2. derece yakınlarında meme kanseri olması), hiç gebe kalmamak, ilk gebelik yaşının 30’dan büyük olması, hiç emzirmemek veya çok kısa süre emzirmek, çocuk sahibi olmamak, erken adet görme, geç adetten kesilme, uzun süre doğum kontrol veya menopozdan sonra hormon yerine koyma hapı kullanmak, şişmanlık, hareketsiz yaşam, sigara içmek ve aşırı alkol almak.

Uzmanlar, düzenli egzersiz ve fiziksel aktivitenin yanı sıra uzun süre emzirmenin, yağlı besinlerden kaçınmanın, alkol tüketimini kısıtlamanın, sigara içmemenin ve normal kiloyu korumanın meme kanseri riskini düşürdüğünü ifade ediyor.

Meme kanserinde önemli olanın erken tanı ve tedavi olduğu belirtilirken, erken tanı için önce öykünün alınması, meme muayenesi yapılması, meme kanseri riskinin hesaplanması sonrasında mamografi, ultrasonografi, gerekirse manyetik rezonans incelemesi (MR) ve diğer incelemelerin yapılması gerektiği vurgulanıyor

Bu işlemlerin yapılmasının ardından takip gelmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, takip sırasında 20-40 yaşları arasında, herhangi bir meme şikayeti olmayan bir kadının 2 ila 3 yılda bir meme muayenesi olması ve gerekirse meme ultrasonografisi çekilmesini tavsiye ediyor. Uzmanlara göre 40 yaşından sonra her yıl meme muayenesi yapılmalı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER