Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kış aylarında hipotermiye dikkat

Kışın kendini iyice hissettirmesiyle birlikte ani sıcaklık düşmelerine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda da artış görülüyor. Aşırı soğuklara bağlı olan en tehlikeli rahatsızlıklardan biri de hipotermi. Normal şartlar altında 37 derece olan vücut ısısının hızlı bir şekilde 35 dereceye düşmesiyle ortaya çıkan hipotermi, müdahale edilmediğinde önce bilinç kaybına sonra da ölüme neden oluyor. Hipotermi ile […]

21 Aralık 2016 - 20:24 'de eklendi ve 376 kez görüntülendi.
Kış aylarında hipotermiye dikkat

Kışın kendini iyice hissettirmesiyle birlikte ani sıcaklık düşmelerine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda da artış görülüyor.

Aşırı soğuklara bağlı olan en tehlikeli rahatsızlıklardan biri de hipotermi. Normal şartlar altında 37 derece olan vücut ısısının hızlı bir şekilde 35 dereceye düşmesiyle ortaya çıkan hipotermi, müdahale edilmediğinde önce bilinç kaybına sonra da ölüme neden oluyor.

Hipotermi ile ilgili bilgi veren uzmanlar, hipotermnini, vücudun normalden daha hızlı olarak ısı kaybetmesi ile ortaya çıkan bir durum olduğunu ifade etti.

Hipotermide vücudun kaybettiği ısının ürettiği ısıdan daha fazla olduğuna dikkat çeken uzmanlar, bunun da ısı kaybının tehlikeli boyutlara ulaşmasına neden olduğunu vurguladı.

Hhipoterminin belirtilerinin genellikle titreme, zihinsel fonksiyonlarda bozulma, konuşma bozukluğu, mırıldanarak konuşma, zihin karışıklığı ve kötü karar verme, uyuşukluk ya da vücudun çok düşük enerjili olması olarak hissedildiğini söyleyen uzmanlar, kişinin bilinç bulanıklığı nedeniyle soğuğa maruz kaldığını anlayamadığını kaydetti.

Hipoterminin bebeklerde, yaşlılarda, psikiyatrik rahatsızlığı olanlarda, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlarda, depresyon ve şeker ilacı kullanan hastalarda sık görüldüğünü ifade eden uzmanlar,hipotermi hastası ile karşı karşıya gelindiğinde nazik olunması, sert hareketlerde bulunulmaması gerektiğini söylediy

Mümkünse hastanın ıslak giysilerini çıkartıp kuru bir battaniyeye sarılması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, hastanın nefes alıp verişinin kontrol edilmesini, sıcak içecekler verilmesini, sıcak ve kuru giysilerle üstünün kapatılması gerektiğini bildirerek, “Doğrudan sıcak uygulamamız çok iyi bir şey değil. Vücutta soğuk ısırıklarına, soğuk yanıklarına sebep olabilir” dedi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER