Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kan testiyle kalp krizi riskini tespit etmek mümkün

Basit bir kan testi olan troponin testinin, sağlıklı bireylerin kalp krizi geçirme riskini kolayca belirleyebildiği ortaya çıktı. Birleşik Krallık’ta bulunan Edinburgh ve Glasgow üniversitelerindeki araştırmacılar, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen kişilere uygulanan troponin testini, kolesterol seviyesi yüksek fakat kalp hastalığı geçmişi bulunmayan sağlıklı 3 bin 300 erkeğe uyguladı. Kalp kasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan troponin […]

25 Aralık 2016 - 15:12 'de eklendi ve 427 kez görüntülendi.
Kan testiyle kalp krizi riskini tespit etmek mümkün

Basit bir kan testi olan troponin testinin, sağlıklı bireylerin kalp krizi geçirme riskini kolayca belirleyebildiği ortaya çıktı.

Birleşik Krallık’ta bulunan Edinburgh ve Glasgow üniversitelerindeki araştırmacılar, kalp krizi geçirdiğinden şüphelenilen kişilere uygulanan troponin testini, kolesterol seviyesi yüksek fakat kalp hastalığı geçmişi bulunmayan sağlıklı 3 bin 300 erkeğe uyguladı.

Kalp kasının zarar görmesi sonucu ortaya çıkan troponin proteinini ölçen testte, sonuçları yüksek çıkan kişilerin gelecek 15 yılda kalp krizi geçirme ya da kalp hastalıklarından ölme olasılıklarının çok yüksek olduğu tespit edildi.

Bu arada risk altında olduğu belirlenen kişilere, yüksek kolesterol düzeylerini düşürmek için kullanılan statinler verilerek kanlarındaki troponin seviyesinin düşürülebildiği de saptandı.

Araştırma ekibinden Profesör Nicholas Mills, kadınların da dahil olduğu denek gruplarıyla çalışmalarını geliştirmeye devam edeceklerini belirtti.
Mils, “Troponin testi, doktorlara gizli kalp hastalığı riski taşıyan fakat görünürde sağlıklı olan bireylerin tespit ve önleyici tedavisinde yardımcı olacağından önem oluşturuyor” dedi.

Mills, kalp hastalıklarının tedavisinde en etkin yolun ilk etapta hastalık riskinin ortadan kaldırılması olduğunu vurguladı. Mills, sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, sigara kullanmama, kilo kontrolü, dengeli tansiyon gibi faktörlerin önemine işaret etti.

Ekipten Profesör David Newby da, troponinin kalp sağlığı barometresi gibi görev yaptığını kaydederek, “Yükselmesi kötü çünkü hastalık riski artıyor. Düşmesi ise kalp sağlığı açısından oldukça olumlu” şeklinde konuştu.

Yapılan araştırmanın sonuçları “American College of Cardiology” dergisinde de yayımlandı.

Bilindiği gibi kalp krizi riski günümüzde giderek artıyor. Özellikle stres ve dengesiz beslenmenin fazla olduğu günümüzde kalp krizi görülme yaşının çocuklara kadar inmesi, uzmanlarda haklı bir endişe yaratıyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER