Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Hamilelikte kanserin anlaşılması zor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hamilelik sırasında kanser hastalığının anlaşılmasının çok zor olduğunu belirtiyor. Her 2 bin hamilede bir kanser hastalığı görüldüğünü vurgulayan uzmanlar, en büyük sıkıntının kimi zaman hamilelik sürecinde kanseri teşhis etmekte zorlanmaları olduğunu, hamileliğin birçok değişikliği beraberinde getirdiği için kanseri saklayabildiğini söylüyor. Hamilelerde ateşlenme görüldüğünü, kanser hastalarının ise vücut ısılarının arttığını ifade […]

21 Aralık 2016 - 20:58 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.
Hamilelikte kanserin anlaşılması zor

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları, hamilelik sırasında kanser hastalığının anlaşılmasının çok zor olduğunu belirtiyor.

Her 2 bin hamilede bir kanser hastalığı görüldüğünü vurgulayan uzmanlar, en büyük sıkıntının kimi zaman hamilelik sürecinde kanseri teşhis etmekte zorlanmaları olduğunu, hamileliğin birçok değişikliği beraberinde getirdiği için kanseri saklayabildiğini söylüyor.

Hamilelerde ateşlenme görüldüğünü, kanser hastalarının ise vücut ısılarının arttığını ifade eden uzmanlar, kanser hastalarında kilo kaybının olduğunu, hamilede ise kilo alımı olduğu için onu baskılayabildiğini söyledi.

Hamilelik sırasında en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirten uzmanlar, diğer sık görülen kanser türlerinin ise hematolojik rahatsızlıklar, lenfoma ve rahim ağzı kanseri olduğuna vurgu yaptı.

Uzmanlar, anne adayının kanser olduğu bazen doğumdan sonra anlaşıldığını vurgulayarak hastaların vücutlarını çok iyi takip etmeleri, vücutta meydana gelen değişikliklerin doktora söylenmesi gerektiğini ifade ediyor.

Hastaların kendi kendilerini meme muayenesi yapmaları ve memede herhangi bir değişiklik olduğu zaman muhakkak doktora başvurmaları gerektiğinin altını çizen uzmanlar, yumurtalıkta kitle olması durumunda ultrason sırasında anlaşılabildiğini, rahim ağzı kanserinde ise hamilelik sırasında kanamalar ve akıntıların görülebildiğini, bunun da şüphe uyandıran belirtiler arasında geldiğini bildirdi,.

Hamile kalmayı planlayan anne adaylarının smear testi yaptırmaları gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, bazı cilt kanserleri türlerinde kanser hücrelerinin prezanteden geçip bebeğe ulaşabildiğini ancak bunların istisnai durumlar olduğunu, boşu boşuna insanları tedirgin etmeye gerek olmadığını sözlerine ekledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER