Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Gribe karşı su tüketin

Uzmanlar, kış aylarında gribe karşı su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini, çay, kahve gibi sıcak içeceklerden ziyade özellikle su tüketilmesini önerdi. Genellikle soğuk havalarla birlikte grip ve soğuk algınlığı hastalıklarıyla sık karşılaşıldığını belirten uzmanlar, gribal enfeksiyonlar sırasında öncelikle bol sıvı tüketilmesi gerektiğini bildirdi Sıvı derken sudan söz etmediklerini, sıvı kısıtlaması gerektiren bir hastalık yoksa doktor tarafından […]

27 Aralık 2016 - 20:32 'de eklendi ve 411 kez görüntülendi.
Gribe karşı su tüketin

Uzmanlar, kış aylarında gribe karşı su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini, çay, kahve gibi sıcak içeceklerden ziyade özellikle su tüketilmesini önerdi.

Genellikle soğuk havalarla birlikte grip ve soğuk algınlığı hastalıklarıyla sık karşılaşıldığını belirten uzmanlar, gribal enfeksiyonlar sırasında öncelikle bol sıvı tüketilmesi gerektiğini bildirdi Sıvı derken sudan söz etmediklerini, sıvı kısıtlaması gerektiren bir hastalık yoksa doktor tarafından az su içilmemesi tavsiye edilmemişse günlük 2 veya 2 buçuk litre su tüketilmesi gerektiğini bildirdi.

Genel olarak halk arasında “ben çok çay içiyorum, kahve içiyorum çok fazla sıvı tüketiyorum” anlayışının bulunduğunu, ancak çay kahve gibi içeceklerin içinde aynı zamanda idrar söktürücü etkisi bulunan bir takım maddeleri barındırdığını söyleyen uzmanlar, bunların sıvı kaybını artırabildiğine dikkat çekti. Uzmanlar, bu nedenle içilen çay ve kahvenin içilen suyun yerine geçmediğini vurguladı. Uzmanlar, “O yüzden günlük en az 2 litre 2 buçuk litre su içmemiz gerekir” diye konuştu.

Gribin çok bulaşıcı bir hastalık olduğunu hatırlatan uzmanlar, “Bu hastalıkla karşılaştığımız zaman, genellikle el temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Yakalanmamak için kalabalık ortamlara çok fazla girmemeli, hasta kişilerle çok fazla yakın temasta bulunmamalıyız. Genellikle en çok yaptığımız yanlış, hasta olduğumuzda antibiyotik tedavisine başlamamızdır. Ama bizim bu virüs dediğimiz mikroorganizmalar genellikle antibiyotiklere dirençli, antibiyotiklerden etkilenmeyen canlılardır. Bakteri dediğimiz canlılar ise antibiyotiklerle tedavi edilen hastalıklara neden olan canlılardır. Halkın arasında yanlış yapılan şey ise hemen antibiyotik tedavisine başlamaktır. Çünkü vücudumuzdaki bir takım mikroplar, antibiyotiklere alışır ve gerçekten bakteriden dolayı hasta olduğumuzda bu sefer antibiyotikler işe yaramaz” ifadelerini kullandı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER