Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Erken doğan bebeklere dikkat!

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, erken doğan bebeklerle ilgili ebeveynleri uyardı. Prematüre bebeklerde sıklıkla beslenme problemi ile karşılaşıldığını vurgulayan uzmanlar, prematüre bebeklerin hastanede kalış süresinin uzamasına bağlı olarak doğal beslenme kaynağı olan anne sütünden uzak kalabildiklerine vurgu yaptı. Bu durumun bebeklerde büyüme-gelişme geriliği ve büyümede duraklama gibi sorunlara yol açtığına işaret eden uzmanlar, prematüre bebeklerde […]

23 Aralık 2016 - 20:23 'de eklendi ve 502 kez görüntülendi.
Erken doğan bebeklere dikkat!

Çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanları, erken doğan bebeklerle ilgili ebeveynleri uyardı.

Prematüre bebeklerde sıklıkla beslenme problemi ile karşılaşıldığını vurgulayan uzmanlar, prematüre bebeklerin hastanede kalış süresinin uzamasına bağlı olarak doğal beslenme kaynağı olan anne sütünden uzak kalabildiklerine vurgu yaptı.

Bu durumun bebeklerde büyüme-gelişme geriliği ve büyümede duraklama gibi sorunlara yol açtığına işaret eden uzmanlar, prematüre bebeklerde bağışıklık sistemlerinin henüz tam olgunlaşmadan doğdukları için sık enfeksiyon ajanlarına maruz kalabildiklerini belirti.

Bu enfeksiyon ajanları içinde en sık karşılaşılanın bronşiyolit etkeni olan respiratuar sinsityal virüs isminde bir ajan olduğunu bildiren uzmanlar, “Bu ajana karşı aşılama da gerekiyor. Yine prematüre bebeklerin kafa içindeki damarların esnek olmasından ve tam gelişememesinden dolayı çeşitli düzeylerde kanama geçirip serebral palsi dediğimiz hastalığa yakalanabilmektedirler. İşitme ve görme problemleri de prematüre bebeklerde karşılaştığımız diğer sorunlardandır” diye konuştu.

Bebeğin taburcu edilmesinin ardından ebeveynlerin dikkat etmeleri gereken konulara da dikkat çeken uzmanlar şu ifadeleri kullandı:

“Sağlıklı ve temiz, dışarıdan ziyaretçilerin kabul edilmediği bir ortamda iyi bir bakım gerekiyor. Beslenme sorunları çok sık karşılaşılan bir durum olduğu için beslenmeyi doktor kontrolü altında yapmaları lazım. Hasta kişilerle temas ettirilmemeli. Bu kontrollerin bir zamanı yok. Bebek kendi akranlarını yakalayıncaya kadar ebeveynlerin bunlara dikkat etmesi gerekiyor.”

Uzmanlar, prematüre bebeklere çok daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini belirterek hekim kontrolünün aksatılmaması gerektiğini söyledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER