Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Dikkat eksikliği hiperaktivite yaşamı etkiliyor

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, rahatsızlığın birçok kişi tarafından hafife alındığını söylüyor. Dikkat eksikliği hiperaktivitenin, kişinin yaşam kalitesini, çevresiyle ilişkilerini, işini ve okul başarısını birinci dereceden etkilediğine vurgu yapan uzmanlar şunları söylüyor: “Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde çok yönlü bir çalışmaya ve desteğe ihtiyaç duyulur. Tedavide, yaşam kalitesinin ve benlik saygısının artması, […]

29 Aralık 2016 - 20:30 'de eklendi ve 659 kez görüntülendi.
Dikkat eksikliği hiperaktivite yaşamı etkiliyor

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu konusunda uyarılarda bulunan uzmanlar, rahatsızlığın birçok kişi tarafından hafife alındığını söylüyor.

Dikkat eksikliği hiperaktivitenin, kişinin yaşam kalitesini, çevresiyle ilişkilerini, işini ve okul başarısını birinci dereceden etkilediğine vurgu yapan uzmanlar şunları söylüyor:

“Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tedavisinde çok yönlü bir çalışmaya ve desteğe ihtiyaç duyulur. Tedavide, yaşam kalitesinin ve benlik saygısının artması, eğitim hayatında ve sosyal ilişkilerde iyileşme ve varsa yıkıcı davranışların azalması amaçlanır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun özellikleri nedeniyle çocuklar için doktor, aile ve öğretmen iletişimi oldukça önem taşımaktadır. Bu iletişimin niteliği ne kadar iyi olursa tedavi süreci de o kadar olumlu olacaktır. İlaç tedavilerine ek olarak eğitim programları ve destek, tedavi sürecinde en verimli yollardan biri olarak görülmektedir.”

İlaç tedavisi uygulanan çocuklarda ailelerin sıklıkla ilaçlar konusunda bazı endişeleri bulunduğuna vurgu yapan uzmanlar, ilacın zeka artırmadığını ama hareketliliği azaltma, dikkat süresini artırma, dürtü kontrolüne yardımcı olma ve saldırganlığı azaltma amacı ile kullanıldığını söylüyor.

uzmanlar şu görüşleri paylaşıyor:

“Ayrıca ilaçlar doğru davranışı öğretemez ve yeni beceriler kazandıramaz. Bu gibi nitelikler bir uzman ve aile desteği eşliğinde yürütülebilir. Bu eksende çevre çok önemli bir yerde durmaktadır. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların olumsuz çevresel koşullarda yetişmesi davranım bozukluğu riskini artırmaktadır. Her tür tedavide olduğu gibi ilaç tedavisi sürecinde bazı yan etkiler gözlenebilir ancak tedavi süreci boyunca düzenli takip, doktorunuzla iletişim ve iş birliğiyle bu riskler en aza indirilir.”

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER