Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Demir eksikliği kadınları vuruyor

Demir eksikliğinin kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyleyen diyetisyenler, demirin vücut için ne ifade ettiğini anlattı. Demirin vücutta oksijen taşınması ve depolanmasında, elektron taşınmasında, hücre büyümesi ve çoğalmasında, vücutta gerekli birçok reaksiyonlarda ve bağışıklık sisteminde kullanılan yaşam için vazgeçilmez bir element olduğunu söyleyen uzmanlar, vücudumuzda toplam demir miktarının 4 ila 5 gram olduğunu söyledi. Bunun yüzde […]

22 Aralık 2016 - 21:38 'de eklendi ve 486 kez görüntülendi.
Demir eksikliği kadınları vuruyor

Demir eksikliğinin kadınlarda daha fazla görüldüğünü söyleyen diyetisyenler, demirin vücut için ne ifade ettiğini anlattı.

Demirin vücutta oksijen taşınması ve depolanmasında, elektron taşınmasında, hücre büyümesi ve çoğalmasında, vücutta gerekli birçok reaksiyonlarda ve bağışıklık sisteminde kullanılan yaşam için vazgeçilmez bir element olduğunu söyleyen uzmanlar, vücudumuzda toplam demir miktarının 4 ila 5 gram olduğunu söyledi.

Bunun yüzde 65’i hemoglobin (kandaki demir), yüzde 4’ü kadarı miyoglobinde (kaslarda), yüzde 15-30 kadarı da ferritin (depo demir)olarak bulunduğunu ifade eden uzmanlar, demir eksikliğinde iki basamak bulunduğunu dile getirdi.

Demir eksikliğinin vücudun toplam demirinin azalması durumu olduğunu, aneminin henüz olmadığını,  demir eksikliği anemisinin (DEA) ise demir eksikliğinin, artık eritrosit yani kırmızı kan hücre yapımının etkilemesi (azaltması) durumu olduğunu vurguladı.

Dünyada demir eksikliği görülme sıklığının yüzde 66-80, demir eksikliği anemisinin (DEA) yüzde 30 olduğunu belirten uzmanlar, Türkiye’de genel olarak 0-5 yaş grubu çocukların ortalama yüzde 50’sinde, okul çağı çocuklarının yüzde 30’unda, emzikli kadınların ise yüzde 50’sinde anemi görülebildiğinin altını çizdi.

Özellikle 0-5 yaş grubu çocukların, okul çağı çocuklar ve gençlerin, gebe ve emzikli kadınların önemli risk grupları olduğuna işaret eden uzmanlar, Türkiye’ de kırsal bölgelerde gebe olmayan kadınlarda DEA’nın yüzde 10 ila 40 civarında olduğuna vurgu yaptı.

Uzmanlar, demir eksikliği sıklığının kadınlarda erkeklere göre daha fazla görüldüğünü belirterek, bunun nedeninin menstruasyon, gebelik ve emziklik dönemine bağlı azalma, beslenme ile yetersiz alımı gibi özel dönemler olduğunu da sözlerine ekledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER