Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çocukları soğuk değil havasız ortamlar hasta ediyor

Çocuk sağlığı uzmanları, soğuk havalarda üşüme endişesi ile pencerelerin açılmamasının hastalıkların yayılmasına neden olduğunu ifade ediyor. Çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi veren uzmanlar, soğuk algınlığının boğazda rahatsızlık hissi, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı belirtilerinin ön planda olduğu ve kas ağrısı ile ateş bulgularının olmadığı ya da az görüldüğü viral bir hastalık olduğunu […]

20 Aralık 2016 - 22:22 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.
Çocukları soğuk değil havasız ortamlar hasta ediyor

Çocuk sağlığı uzmanları, soğuk havalarda üşüme endişesi ile pencerelerin açılmamasının hastalıkların yayılmasına neden olduğunu ifade ediyor.

Çocuklarda soğuk algınlığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi veren uzmanlar, soğuk algınlığının boğazda rahatsızlık hissi, öksürük, burun tıkanıklığı, burun akıntısı belirtilerinin ön planda olduğu ve kas ağrısı ile ateş bulgularının olmadığı ya da az görüldüğü viral bir hastalık olduğunu belirtiyor.

Küçük çocuklarda yılda ortalama 6 ila 8, erişkinlerde ise 2 ile 3 kez görülen soğuk algınlığına neden olan virüslerin, kişilerin birbirine doğrudan teması ya da havada asılı kalan damlacıkların solunması yoluyla yayıldığını hatırlatan uzmanlar, soğuk algınlığının havaların soğuduğu dönemde artış gösterdiğini ifade etti.

Bu durumun soğukta üşümekten değil, insanların zamanlarının çoğunu kalabalık ortamlarda geçirip virüsleri birbirlerine bulaştırmalarından kaynaklandığını vurgulayan uzmanlar, “Çocuklar virüs almadıkları sürece soğuk algınlığına yakalanmaz. Dolayısıyla çocuklara aşırı kalın giysiler giydirilse bile, virüs ile karşılaştıkları sürece soğuk algınlığı kendini gösterecektir” diyor.

Öksüren, hapşıran ve yüksek ateş şikayeti olanların mümkün olduğunca kapalı mekanlarda bulunmamalarını isteyen uzmanlar, bu kişilerin toplu taşıma araçlarına binmemelerini, öksürürken ya da hapşırırken gerekli önlemleri almalarını ve hastalıkları süresince evde dinlenmelerini tavsiye ediyor.b

Uzmanlar, çocukları soğuk havaların değil kapalı ortamların hasta ettiklerini belirterek, havalandırılmayan ev, okul gibi yerlerde virüslerin hızla yayıldığı bilgisini vererek, bütün bu alanların sık sık havalandırılması gerektiğinin altını çiziyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER