Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çocuklarda demir eksikliğine dikkat!

Uzmanlar, çocuklarda demir eksikliğinin yorgunluk ve halsizlik yaptığını, bunun sonucunda da başarısızlığın meydana geldiğini söyledi. Küçükçekmece Belediyesi’nin “sağlık söyleşileri” kapsamında Küçükçekmecelilere hitap eden Uzman Doktor Dursun Eryılmaz, ebeveynlere “çocuklardaki kansızlığı” anlattı. Eryılmaz, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki söyleşide çocuklarda görülen kansızlığın en büyük nedeninin demir eksikliği olduğuna vurgu yaparak, anne ve babalara çocuklarına et yedirmelerini […]

31 Aralık 2016 - 11:19 'de eklendi ve 1844 kez görüntülendi.
Çocuklarda demir eksikliğine dikkat!

Uzmanlar, çocuklarda demir eksikliğinin yorgunluk ve halsizlik yaptığını, bunun sonucunda da başarısızlığın meydana geldiğini söyledi.
Küçükçekmece Belediyesi’nin “sağlık söyleşileri” kapsamında Küçükçekmecelilere hitap eden Uzman Doktor Dursun Eryılmaz, ebeveynlere “çocuklardaki kansızlığı” anlattı.
Eryılmaz, Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki söyleşide çocuklarda görülen kansızlığın en büyük nedeninin demir eksikliği olduğuna vurgu yaparak, anne ve babalara çocuklarına et yedirmelerini tavsiye etti. Eryılmaz, böylece çocuklara doğal yollarla demir verileceğini söyledi.
Çocuklardaki kansızlığa vücuda alınan eksik demir nedeniyle meydana geldiğini söyleyen Eryılmaz, kansızlık yüzünden çocukların yaşayacağı sıkıntıları sıraladı.
Eryılmaz, demir eksikliği olan çocuklarda halsizlik, yorgunluk, renkte solukluk olduğunu, bunun da gelişim ve algılamayı bozduğunu ifade ederek “Çocuklar okulda yetersiz kalır ve başarısız olur” dedi.
Akdeniz Anemisi’nin genetik olduğundan ve anne ile babadan çocuğa geçtiğini ifade eden Eryılmaz, “Yakın akraba evlilikleri sonucunda oluşuyor. Bu hastalığın bir tedavisi yok. Ancak düzenli kan verilerek hasta yaşamına devam edebiliyor” diye konuştu.
İnek ve keçi gibi hayvanların sütlerinin kansızlık yaptığına vurgu yapan Eryılmaz, “Her canlının sütü kendi yavrusuna iyidir. Bu nedenle bebeklere anne sütü verilmeli” şeklinde konuştu.
Demir eksikliğinin zekayı etkilediğini de kaydeden Eryılmaz, yeni doğan bebeklerde demir eksikliği için ağızdan damla almak koşuluyla rutin tedavi uygulandığını fade etti.

Uzmanlar, anne ve babalara tavsiyelerde bulunarak, demir eksikliği ile ilgili belirtilerin görülmesi durumunda besin takviyesi yapmadan önce mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini ifade ediyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER