Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çocuklarda antidepresan ilaç kulanımı arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye’deki 15-55 yaş arasındaki nüfus arasında depresyon ve anksiyete bozuklukları ilk beşte yer alıyor. Uluslararası Pazarlama Servisi’nen araştırmasına göre Türkiye’de antidepresan tüketimi 2003’te 14 bin 238 milyon kutuyken, 2008’de 31 bin 302 milyon kutuyla yüzde 120 arttı. 2014 yılında ise antidepresan kullanan kişi sayısı 8 bin 179 milyona yükseldi. Uzmanlar da depresyonun […]

31 Aralık 2016 - 10:55 'de eklendi ve 1406 kez görüntülendi.
Çocuklarda antidepresan ilaç kulanımı arttı

Türkiye Psikiyatri Derneği, Türkiye’deki 15-55 yaş arasındaki nüfus arasında depresyon ve anksiyete bozuklukları ilk beşte yer alıyor.

Uluslararası Pazarlama Servisi’nen araştırmasına göre Türkiye’de antidepresan tüketimi 2003’te 14 bin 238 milyon kutuyken, 2008’de 31 bin 302 milyon kutuyla yüzde 120 arttı. 2014 yılında ise antidepresan kullanan kişi sayısı 8 bin 179 milyona yükseldi.

Uzmanlar da depresyonun akıl hastalığı değil, beyin hastalığı olduğunu belirterek kadınlarda erkeklerden iki kat fazla görüldüğünü söyledi. Uzmanlar ayrıca depresyon tedavisi için giderek daha fazla ilaç kullanıldığını da vurguladı.

Antidepresan ilaç kullanan hastaların sadece yüzde 15’inde tekrarı olmadan iyileşme görüldüğünü ifade eden uzmanlar, yüzde 85’inde ilaç kullanılmasına rağmen hastalığın kronikleşerek tekrarladığını belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminlerine göre depresyon 2020’de yaşam kalitesini bozan hastalıklar arasında 1’inci sıraya yükselecek.
Günümüzde giderek artan savaş ve şiddet, yoksulluk, işsizlik, kayıplar, işyerlerinde yaşanan sorunlar depresyonu arttıran önemli etkenler olarak gözteriliyor.
0-6 yaş grubunda 2012’de 10 bin 406, 2013’te 10 bin 636 çocuğun antidepresan kullandığınına dikkat çeken uzmanlar, ABD Hükümetinin yaptığı PATS (Okul Öncesi Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) tedavisi çalışmasında 0-6 yaş grubunda 6 yıl sonraki takipte kullanılan ilaçların şikayetleri azaltmadığını tespit ettiklerini belirtti. Çalışmada en çok kullanılan ilaçların da amfetamin türü ve antidepresan ilaçlar olduğu ortaya çıktı.

Yalnızca depresyonda değil, Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tedavisinde de ilaç kullanımının 6 yaş üstünde arttığına vurgu yapan uzmanlar, Amerikan National Economic Bureau (Ulusal Ekonomik Büro) Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tedavisinde orta ve uzun vadede amfetamin türü ilaçların etkisinin olmadığından ve ciddi yan etkilerinden söz edildiğini de kaydetti.

Uzmanlar bu tür ilaçların yan etkilerinin olduğunu ve çocuklarda görülen yan etkileri de şöyle sıraladı:
“Çocuklarda nadir de olsa ani ölüm, kalp büyümesi, uykusuzluk, boy atmada gerilik, iştah azalması, kilo kaybı, agresyon, psikoz gibi yan etkiler olabiliyor. Depresyon ilaçlarının yan etkisine bakarsak mide bulantısı, kilo alma, uyku hali, uykusuzluk, isal ve cinsel sorunlar.”

Uzmanlar, bu ilaçların 24 yaş ve gençlerde intihar riskini artırabildiğini de sözlerine ekledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER