Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çocuklara terör nasıl anlatılır?

Anne Bebek Çocuk Fuarı’nın son gününde çocuk psikolojisi konuşuldu. Psikologlar, çocuklara nasıl anlatılması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Anne Bebek Çocuk Fuarı”nın son gününde “Çocuk Psikolojisi” konuşuldu. Çocuk psikolojisi ile ilgili bilgi veren Okyanus Kolejleri Okul Öncesi Psikolojik ve Rehberlik Bölüm Başkanı Duygu Karacar, 0-6 yaş arası çocuklarla ilgili yaptığı […]

18 Aralık 2016 - 22:36 'de eklendi ve 457 kez görüntülendi.
Çocuklara terör nasıl anlatılır?

Anne Bebek Çocuk Fuarı’nın son gününde çocuk psikolojisi konuşuldu. Psikologlar, çocuklara nasıl anlatılması gerektiği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Anne Bebek Çocuk Fuarı”nın son gününde “Çocuk Psikolojisi” konuşuldu. Çocuk psikolojisi ile ilgili bilgi veren Okyanus Kolejleri Okul Öncesi Psikolojik ve Rehberlik Bölüm Başkanı Duygu Karacar, 0-6 yaş arası çocuklarla ilgili yaptığı açıklamada, ebeveynlere okul öncesi eğitimin önemini ve yapılması gerekenleri anlattı ve “terörü çocuklara nasıl anlatmalıyız?” sorusunun cevabını verdi

Çocuğun en çok ihtiyacı olan şeyin okul öncesi eğitim olduğunu dile getiren Karacar, 3 yaş döneminin çocuğun kişilik temellerinin atıldığı bir dönem olduğunu, bu dönemde okul öncesi eğitime yönlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Karacar, artan terör olaylarının çocuklara nasıl anlatılması gerektiğine dair bir soruyu da “Okul öncesi dönemde çocuklar bunu tam olarak anlamlandıramayabilirler. Daha çok 7 yaşından büyük çocuklar terörün ve bu tarz şiddet olaylarını daha iyi bir şekilde anlamlandırabilir” diyerek cevaplandırdı.

Terörün çocuklardan saklanamayacağını ifade eden Karacar, çocuğun ebeveynin kaygısını ve korkusunu hissettiğini bildirdi. Çocukların doğru ya da yanlış bilgiye ulaşmasının son derece kolay olduğunu vurgulayan Karacar, basit, kısa ve net açıklamaların yapılması, çok fazla detaya inilmemesini tavsiye etti.

Dikkat etmemiz gereken şeyin çocuğun güven duygusunun çok fazla zedelenmemesi olduğuna işaret eden Karacar, “Bilgi verdiğimizde aynı zamanda çocuk temkinli ve tedbirli olacaktır ama bunu bir dezavantajı çocuk gelecek kaygısı yaşayacaktır” diye konuştu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER