Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çocuklara tam buğday unu önerilmiyor

Uzmanlar, mineral maddelerin eğiliminde sıkıntı oluşturabileceği için çocuklara tam buğday unlu yiyecekler önermediklerini söylüyor. Uzun yıllar Türkiye’de beyaz undan üretilen ekmeğin tüketildiğini, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde üründeki kepek miktarının arttırıldığını ifade eden uzmanlar, tam buğday ununun hem sağlıklı hem de besin değerinin beyaz una göre daha yüksek olduğunu vurguluyor. Uzmanlar, tam buğday unlu ürünlerin […]

29 Aralık 2016 - 19:55 'de eklendi ve 596 kez görüntülendi.
Çocuklara tam buğday unu önerilmiyor

Uzmanlar, mineral maddelerin eğiliminde sıkıntı oluşturabileceği için çocuklara tam buğday unlu yiyecekler önermediklerini söylüyor.

Uzun yıllar Türkiye’de beyaz undan üretilen ekmeğin tüketildiğini, son yıllarda yapılan çalışmalar neticesinde üründeki kepek miktarının arttırıldığını ifade eden uzmanlar, tam buğday ununun hem sağlıklı hem de besin değerinin beyaz una göre daha yüksek olduğunu vurguluyor.

Uzmanlar, tam buğday unlu ürünlerin besinsel lif miktarı fazla olduğu için kilo yapmadığını, ayrıca şeker ve kalp hastaları için de tavsiye edildiğini belirtiyor.

Mayalı ekmeklerde tam buğday unu kullanılması gerektiğini söyleyen uzmanlar, bu sayede kepekten kaynaklanan birtakım yan etkilerin azaltılabildiğini kaydetti.

Tam buğday ununun yetişkinler için yararı bulunmasına karşın çocuklar için aynı durumun söz konusu olmadığını vurgulayan uzmanlar şunları söylüyor:

“Çocuklar için tam buğday ununu önermiyoruz. Fitik asit açısından kaynaklanan bir sorun. Çünkü fitik asit gıdalarla alınan demir ve kalsiyum gibi önemli mineralleri bağlayarak vücut için yarayışsız hale getirebilmektedir. Bu anlamda mineral maddelerin emiliminde sıkıntı olabilir ama belli bir yaştan sonra, özellikle kilo sorunu olan, hastalıklı olan, diyabetik, kalp ve damar hastalığı olan vatandaşlarımızın onu yemesi gerekiyor. Zaten ‘Ekmek yensin mi yenmesin mi’ tartışması var. Her gıdanın fazlası zarar. Zehir ve gıda arasındaki fark dozdur. En iyi gıdayı bile aşırı yerseniz bir şekilde zararı var. Ekmek de aynı. Yani günde 3 ekmek yerseniz mutlaka zararlı. Dengeli beslenmek en doğrusu. Ekmeği de bu şekilde yersek sıkıntısı yok.”

Son yıllarda çölyak hastalığının yaygınlaştığına, nedeni olarak da ekmeğin gösterildiğine işaret eden uzmanlar, bunun çok doğru olmadığını belirtiyor.

Çölyak hastalığının geçmişten beri var olduğunu ancak teşhisinin zor olması nedeniyle bilinemediğine vurgu yapan uzmanlar, yapılan araştırmalarda çölyak hastalığının Toskana bölgesinde yıllardır var olduğunun ortaya çıktığını, binlerce yıl önce var olduğun ama son yıllarda teşhisten dolayı daha çok ön plana çıktığını belirtiyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER