Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Brokoli her derde deva

Uzmanlar, brokolinin her derde deva olduğunu belirtiyor. Diyette düzenli brokoli tüketiminin kanser, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları azaltmaya ve önlemeye yardım ettiğini belirten uzmanlar, 1 bardak çiğ brokolinin günlük C vitamini ihtiyacının %yüzde 153’ini, folat ihtiyacının yüzde 14’ünü, A vitamini ihtiyacının yüzde 11’ini ve diyet lifi ihtiyacının da yüzde 9’unu karşıladığını […]

24 Aralık 2016 - 15:10 'de eklendi ve 465 kez görüntülendi.
Brokoli her derde deva

Uzmanlar, brokolinin her derde deva olduğunu belirtiyor.

Diyette düzenli brokoli tüketiminin kanser, diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları azaltmaya ve önlemeye yardım ettiğini belirten uzmanlar, 1 bardak çiğ brokolinin günlük C vitamini ihtiyacının %yüzde 153’ini, folat ihtiyacının yüzde 14’ünü, A vitamini ihtiyacının yüzde 11’ini ve diyet lifi ihtiyacının da yüzde 9’unu karşıladığını vurguluyor.

K vitamininin vücuttaki kanın pıhtılaşması için gerekli birçok proteinin çalışması için önemli olduğunu anlatan uzmanlar, C vitamininin vücudun doku ve kemik yapısında olan kollajenin yapımı için gerekli olduğunu ifade ederek, Bu vitamin yaraların iyileşmesini sağlar. Çok güçlü bir antioksidandır ve serbest radikal hasarına karşı vücudu korur. Yüksek lif içeren diyetler sağlıklı bir sindirim sistemi oluşturur. Aynı zamanda kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır” diyor.
Potasyumun sinirlerin iletimi ve kalbin kasılma fonksiyonları için gerekli bir mineral ve elektrolit olduğunun altını çizen uzmanlar, folatın vücutta yeni hücrelerin üretimi ve korunması için şart olduğunu belirterek, luteinin yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve katarakt oluşum riskini yavaşlatabildiğini bildiriyor.

Brokolinin içerdiği “sulforaphen” adlı bileşik sayesinde eklem rahatsızlıklarına karşı savaştığının altını çizen uzmanlar şunları söylüyor: “Bu bileşik iltihaplanmaya neden olan enzimleri yok ederek kıkırdağın yapısını korur. Cildi UV ışığın etkilerine karşı korur: Brokoli cilt kanserini önlemeye yardımcıdır. Bu özelliğinden brokoliyi yiyerek değil cilde doğrudan uygulayarak faydalanabiliriz. Yapılan çalışmalarda ultraviyole radyasyonun zararlı etkileri cilde brokoli ekstresi uygulandığında azaltılmıştır. Brokoli tüketimi kalp kan damarlarını koruyucu etki gösteren enzimlerin üretimini sağlayıp, bu enzimlere zarar veren moleküllerin etkisini azaltır. Her ay 3 kez brokoli tüketimi mesane kanserine yakalanma riskini yüzde 40 azaltmaktadır.”

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER