Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Boğaz ağrılarının çoğunun nedeni virüs

Genellikle grip ve soğuk algınlığı gibi başka bir hastalığın ya da virüs enfeksiyonunun teşhisi olan boğaz ağrısı, kişinin hayat konforunu bozarak büyük sıkıntılara neden oluyor. Tıptaki adı farenjit olan ve genel olarak bazı hastalıkların habercisi olarak kabul edilen boğaz ağrısının en sık nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları yer alıyor. Uzmanlar, boğaz ağrısına yol açan enfeksiyonların genelde […]

22 Aralık 2016 - 20:58 'de eklendi ve 415 kez görüntülendi.
Boğaz ağrılarının çoğunun nedeni virüs

Genellikle grip ve soğuk algınlığı gibi başka bir hastalığın ya da virüs enfeksiyonunun teşhisi olan boğaz ağrısı, kişinin hayat konforunu bozarak büyük sıkıntılara neden oluyor.

Tıptaki adı farenjit olan ve genel olarak bazı hastalıkların habercisi olarak kabul edilen boğaz ağrısının en sık nedenleri arasında boğaz enfeksiyonları yer alıyor.

Uzmanlar, boğaz ağrısına yol açan enfeksiyonların genelde bulaşıcı özelliğe sahip virüs ve bakteriler tarafından oluşturulduğunu belirtiyor.

Boğaz ağrılarının büyük çoğunluğunun nedeninin virüs olduğunu ve genel olarak bir hafta içinde kendi kendilerine geçtiklerini ifade eden uzmanlar, bakteri enfeksiyonlarının yaklaşık yüzde 10’unda tıbbi bakıma gerek duyulduğunu ifade etti.

Çoğu boğaz ağrısı mikrobunun, doğrudan temas ile geçtiğini, hasta bir kişinin kapı koluna, telefona ya da başka bir nesneye dokunduğunda sağlıklı insanın da aynı nesneyi tutarak mikropları aldığını, mikropların da ellerden ağza ve buruna aktarıldığını belirtti.

Bakteri enfeksiyonlarının antibiyotiklerle tedavi edilse de ilaçların her zaman iyileşmeyi hızlandırmadığını ya da enfeksiyonların nüksetmesini engellemediğini ifade eden uzmanlar, boğaz ağrısının şiddetli olması, bir haftadan daha uzun sürmesi, yutkunmada ya da nefes almada büyük zorluk olması, boyunda acıyan veya şişmiş lenf düğümlerinin görülmesi, boğazın arka tarafında irin, isilik, iki haftadan daha uzun süren ses kısıklığı, tükürük veya balgamda kan, gözlerde içe göçme, şiddetli yorgunluk, idrar çıkışında azalma ve nükseden boğaz ağrılarının olması durumunda hekime başvurulması gerektiğini vurguladı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER