Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Çavuşoğlu: Halep’i niye satalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Dostlar Meclisi” toplantısında konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, her türlü belayla mücadele ettiklerini ifade etti. 15 Temmuz’da bir darbe girişimi yaşadıklarını anımsatan Çavuşoğlu, darbelerden çok çekmiş bir ülke olarak darbenin nelerle sonuçlanabileceğini çok iyi bildiklerini, milletin […]

25 Aralık 2016 - 15:22 'de eklendi ve 497 kez görüntülendi.
Çavuşoğlu: Halep’i niye satalım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi tarafından gerçekleştirilen “Dostlar Meclisi” toplantısında konuşma yaptı.

Konuşmasında Türkiye’nin zor günlerden geçtiğine dikkati çeken Çavuşoğlu, her türlü belayla mücadele ettiklerini ifade etti. 15 Temmuz’da bir darbe girişimi yaşadıklarını anımsatan Çavuşoğlu, darbelerden çok çekmiş bir ülke olarak darbenin nelerle sonuçlanabileceğini çok iyi bildiklerini, milletin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde darbeye “dur” dediğini söyledi.

Türkiye’yi karıştırmak isteyenlerin ülkenin bölünemeyeceğini ve parçalanamayacağını anlayamadığını dile getiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Şehadet şerbetini içmek için sırada bekleyen 10 milyonlar var bu ülkede. Bunları aşarız, aşacağız. Başka şansımız yok. Millete güveniyoruz. Hain tuzaklar karşısında tuzakların en hayırlısını kuran Rabbimize güveniyoruz, sığınıyoruz. İçeride ve dışarıda mücadelemizi de yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz. Yılgınlık yok. Yavaşlamak, durmak yok. Vatan millet sevgisinde tereddüt yok. Fırat Kalkanı Harekatı’nda şehitler verdik. Barış dinini istismar edenler İstanbul’da, Gaziantep’te sivil vatandaşları hedef almışlardı. Orada bunları yok etmezsek tekrar gelecekler. PKK’lı hainleri nasıl Kandil’e gidip orada vuruyorsak Türkiye’nin güvenliği için DAEŞ’i de sınırın öbür tarafında etkisiz hale getirmemiz lazım. Bundan sonra içeride nasıl etkili mücadele ediyorsak dışarıda da stratejimizi değiştiriyoruz. Yurt dışında yaşayan ve PKK üyesi olanlara da vatandaşlıktan çıkarma dahil her türlü tedbiri alacağız. Almanya’da benim vatandaşıma zulüm edecek biz de birşey demeyeceğiz. Yok öyle bir şey.”

Bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken bir yandan da ekonomiyi de güçlendirmeleri gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Devlet de iş adamları da yatırım yapacak. Devlet sizin yatırım yapmanız için imkan sağlayacak, bürokrasiyi azaltıp teşvik verecek. Büyük projelerimize de devam edeceğiz. Avrasya Tüneli’ni açtık. Üçüncü köprüyü açtık, üçüncü havalimanında da baya mesafe aldık” diye konuştu.

Sözlerine ”Halep’teki sorunu çözmezsek kim imdata yetişecek?” diyerek devam eden Çavuşoğlu, “Hangi Müslüman ülke imdada koştu. Biz el uzatmasaydık bu garibanların hali ne olacaktı. 45 bin insanın hali ne olacaktı. Tüm dünya gördü. Türkiye’yi seven de sevmeyen de Cumhurbaşkanımıza kıskançlıktan dolayı her şeyi söyleyen de bu sefer kaçamadı ve ‘Türkiye’den başka yardım eden yok. Türkiye var’ dedi. Bunu başkaları bize iltifat etsin diye yapmıyoruz. Dünyadaki 2,4 milyar ümmetten de sorumluyuz. Çok şükür ki 2,4 milyar ümmet kimsesiz değil. Güçlü Türkiye var. Bu anlayışla çalışıyoruz. Sorumluluğumuzun bilincindeyiz” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin tamamında ateşkesin sağlanması gerektiğine değinen Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Suriye’de siyasi çözüme geçmemiz lazım. İran’ı da işin içine çekmemiz lazım. Herkesin elini taşın altına koyması lazım. Rusya’dan güçlü bir ortak açıklamaya herkes imza atıyor, ortak açıklama önemli değil, içeriğinde ne var buna bakmak lazım. Bu açıklamada ülke genelinde ateşkes var, siyasi çözüm var, insani yardım var, BM kararları var. Nasıl bir Suriye görüyoruz, milli beraberliği var. Herkesi kapsayan yönetim anlayışı var. Geleceği inşa etmek için biz bu adımları atmazsak kim yapacak? Yok efendim ‘Halep’i mi sattınız?’ Niye satalım Halep’i. Halep’te zalimi de zulmü de gördük. Suriye toprakları üzerinde başkasıyla pazarlık yapmayız. Suriye topraklarında gözümüz yok. Yok efendim ‘Esad’ı mı tanıdınız?’ Ne alakası var Esad’ı tanımakla.”

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER