Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Bangladeş’te ‘Sultan Süleyman’ isyanı

Bangladeşli oyuncu ve yönetmenler, Kasım 2015’ten itibaren yayımlanan “Sultan Süleyman” isimli TV dizisi nedeniyle tepkili… Türkiye’de “Muhteşem Yüzyıl” adıyla yayımlanan ve ratingi rekorları kıran dizi, Bangladeş’te dublajlı bir şekilde ekranlara geliyor. Yayına girdiği günden bugüne kadar geçen süre içinde yoğun ilgi gören dizi, yabancı dizilerin de yayımlanmasına neden oldu. Böylece ülkede prime time’a yayınlanan yabancı […]

14 Aralık 2016 - 10:15 'de eklendi ve 2491 kez görüntülendi.
Bangladeş’te ‘Sultan Süleyman’ isyanı

Bangladeşli oyuncu ve yönetmenler, Kasım 2015’ten itibaren yayımlanan “Sultan Süleyman” isimli TV dizisi nedeniyle tepkili…

Türkiye’de “Muhteşem Yüzyıl” adıyla yayımlanan ve ratingi rekorları kıran dizi, Bangladeş’te dublajlı bir şekilde ekranlara geliyor.

Yayına girdiği günden bugüne kadar geçen süre içinde yoğun ilgi gören dizi, yabancı dizilerin de yayımlanmasına neden oldu. Böylece ülkede prime time’a yayınlanan yabancı diziler, önce yerli dizilerin saatlerinin değişmesine, sonra da yayından kaldırılmalarına neden oldu.

Yaşanan gelişmelerin Bangladeşli aktörlerin milyonlarca dolarlık değerindeki işleri kaybettikleri ve sayısız stüdyonun kapanmak zorunda kaldığını öne sürdü.

Bangladeşli Yönetmenler Derneği Başkanı, her şeyin “Sultan Süleyman”la başladığını, bu dizilerin, binlerce aktör ve set ekibinin çalıştığı sektörün “canına okudu”ğunu söyledi. Başkan, “stüdyoların yarısının işsizlikten kapandığını, yüzlerce oyuncunun etkilendiğini, en ünlü oyuncuların bile işlerinin yarısını kaybettiğini belirtti.

Ülkedeki bu gelişmelerin oyuncuların 8 milyon dolarlık bir yılık kaybına neden olduğu da vurgulandı.

Bangladeş hükümeti ise oyuncu ve yönetmenlerin çağrısına cevap vermedi. Eleştirmenler ise, yerli yapımların senaryolarının zayıf olması nedeniyle izleyicilerin yabancı dizilere yöneldiğini ifade ederek Bangladeşli sanatçıların yasak taleplerinin haksız olduğunu açıkladı.

Diziye tepki gösteren Bangladeşlilerin bir diğer gerekçesi ise yabancı dizilerin, özellikle de Sultan Süleyman’daki harem sahnelerinin ailevi değerlere zarar verdiğini savunmaları…

TV Profesyonelleri Derneği Federasyonu Başkanı Mamunur Raşid adlı oyuncu, Sultan Süleyman ve diğer yabancı dizilerdeki seks sahnelerinin alıp başını yürüdüğünü öne sürdü.

Raşid ayrıca, dizilerin “sosyal sorunlara” yol açtığını iddia ederek dizilerdeki “kaçamak” sahneleri yüzünden de boşanma oranlarının arttığını ileri sürdü.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER