Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Şiddet mağduruna psikolojik destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı (2016-2020)” açıklandı. Planla ilk kez savaş mağduru mülteci kadınlar, sığınmacılar ve bu durumdaki çocuklar da “koruyucu ve önleyici” hizmetlerden yararlandırılacak, şiddete maruz kalan veya şahit olan mültecilerle ilgili rehabilitasyon ve psikososyal destek sistemleri oluşturulacak. Bakanlığın kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde oluşturduğu ilk […]

31 Aralık 2016 - 9:04 'de eklendi ve 1786 kez görüntülendi.
Şiddet mağduruna psikolojik destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı (2016-2020)” açıklandı.

Planla ilk kez savaş mağduru mülteci kadınlar, sığınmacılar ve bu durumdaki çocuklar da “koruyucu ve önleyici” hizmetlerden yararlandırılacak, şiddete maruz kalan veya şahit olan mültecilerle ilgili rehabilitasyon ve psikososyal destek sistemleri oluşturulacak.

Bakanlığın kadına yönelik şiddetle mücadele çerçevesinde oluşturduğu ilk eylem planının süresi 2015’te dolarken, 2016-2020 yıllarını kapsayan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı”, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları, üniversitelerin kadın araştırmaları merkezlerinin katkı ve katılımları ile Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü koordinasyonunda hazırlandı.

İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere taraf olunan uluslararası sözleşmeler, ulusal mevzuat hükümleri çerçevesinde, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin katkısıyla hazırlanan eylem planı ile mevzuat düzenlemeleri, farkındalık yaratma ve zihniyet dönüşümü, koruyucu ile önleyici hizmet sunumu, şiddet mağdurlarının güçlenmesi, sağlık hizmetlerinin düzenlemesi, kurum kuruluşlar arası iş  birliği ve politika olmak üzere 5 temel alanda iyileştirmeler hedefleniyor.

Plana göre, İstanbul Sözleşmesi ile kadının insan haklarına ilişkin uluslararası sözleşmeler ve belgeler çerçevesinde anayasa ile ilgili temel kanunlarda gelecek dönemde değişiklikler yapılacak.

Bu kapsamda Bakanlık koordinasyonunda çalışma grubu oluşturulacak, bu grubun yapcağı tarama sonuçları doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşlarca anayasa ve ilgili kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin tasarı taslakları hazırlanacak.

Bakanlıkça kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında erkeklere yönelik farkındalık yaratma ve zihniyet dönüşümü sağlamak amacıyla da çalışmalar yürütülecek.

 

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER