Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Yeni kimlikler nasıl alınır?

Çipli kimlik kartlarına geçiş işlemlerinin sürdüğü 11 kentteki yaklaşık 150 bin kişiye yeni kimliklerinin teslimi yapıldı. Proje Kırıkkale’yle başlamıştı, daha sonra Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da da yeni kimliklerin dağıtımına başlandı. Yeni yılla birlikte tüm Türkiye’de kimlik kartlarının dağıtımı yapılacak. Peki, yeni kimlik kartları nasıl alınacak? Yeni kimlik kartını almak için 15 yaşından büyükler […]

16 Aralık 2016 - 12:08 'de eklendi ve 635 kez görüntülendi.
Yeni kimlikler nasıl alınır?

Çipli kimlik kartlarına geçiş işlemlerinin sürdüğü 11 kentteki yaklaşık 150 bin kişiye yeni kimliklerinin teslimi yapıldı.

Proje Kırıkkale’yle başlamıştı, daha sonra Adıyaman, Aksaray, Burdur, Uşak ve Yalova’da da yeni kimliklerin dağıtımına başlandı. Yeni yılla birlikte tüm Türkiye’de kimlik kartlarının dağıtımı yapılacak.

Peki, yeni kimlik kartları nasıl alınacak?

Yeni kimlik kartını almak için 15 yaşından büyükler yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere bizzat başvurmaları gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe başvurulacağı gibi herhangi bir müdürlüğe de müracaat edilmesi mümkün.

Müracaat için ilçe nüfus müdürlüğüne direkt olarak ya da zaman kaybı olmaması için randevu alarak gidilmesi söz konusu.

Kimlik kartı başvurusu yapılırken için son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf ile kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin bulunması da yeterdi.

Başvuru yapıldıktan sonra başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

15 yaşını doldurmayan çocuklar için veli veya vasileri başvuru yapabiliyor. Talep edilmediğinde 15 yaşını doldurmamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüğüne bizzat giderek müracaat etme imkanı bulunmayanların başvuruları ikametlerinde alınacak.

Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ücret ödenecek.

Başvuru aşamasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler yapılacak, fotoğraf taranacak, her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi gibi biyometrik verileri alınacak,

Başvuru tamamlandığında kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktif olmayacak. PIN kodunun değiştirilmesi için de ilçe nüfus müdürlüklerindeki kiosklar kullanılacak.

Yapılacak değerlendirmeden sonra kimlik kartı hazırlanarak, PTT Kargo ile başvuru sırasında belirtilen adrese gönderilecek.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER