Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Yaz saati uygulaması gözden geçirilecek

Kalıcı yaz saati ile ilgili şikayetlerin artması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlığa son 20 gündür günde ortalama 40 ila 50 şikayet geldiği ve şikayetlerin derlendiği bildirildi. Şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığını ifade eden yetkililer, uygulama ile sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağını belirtti. Yaz saatinin kalıcı olmasına yönelik sürdürülen tartışmaların ardından düzenlemeye ilişkin Bakanlar Kurulu […]

14 Aralık 2016 - 13:43 'de eklendi ve 425 kez görüntülendi.
Yaz saati uygulaması gözden geçirilecek

Kalıcı yaz saati ile ilgili şikayetlerin artması, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nı harekete geçirdi.

Bakanlığa son 20 gündür günde ortalama 40 ila 50 şikayet geldiği ve şikayetlerin derlendiği bildirildi.

Şikayetlerin değerlendirilmeye başlandığını ifade eden yetkililer, uygulama ile sağlanan tasarruf miktarının da çıkarılacağını belirtti.

Yaz saatinin kalıcı olmasına yönelik sürdürülen tartışmaların ardından düzenlemeye ilişkin Bakanlar Kurulu kararı 8 Eylül 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmişti, Kararın ardından gün ışığından daha fazla yararlanmak için ülke genelinde 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınarak başlatılan yaz saati uygulamasının her yıl ve yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştı.

14 Mart 2016 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan “30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması” ibaresi de yürürlükten kaldırılmıştı. Alınan karar uyarınca 30 Ekim 2016 tarihinde saatler geri alınmamıştı.

Kalıcı yaz saati uygulamasının temel hedefinin enerji tasarrufu sağlamak olduğu ifade edilirken, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Yaz Saati Uygulaması Etki Analiz Sonuç raporuna göre de yılda yaklaşık 1 milyar liralık tasarruf sağlanabileceği hesaplandı.

Kararın en fazla öğrencileri etkileyeceği tahmin edilmişti. Sabah 08.00’de dersi başlayan öğrencilerin saat 07.00’de ve karanlıkta yola çıkacağı için olumsuz etkileneceği vurgulanmıştı.

İstanbul’da gün saat 8.13’de ağarıyor. Aralık ayının sonunda ise gün ağarması saat 8.22’yi bulacak. Kasım ayının başında 07.00’da ders başı yapan öğrenciler, gece karanlığında yola çıkıyor.

Bölgelere göre değişiklik gösterse de ikili öğretimde dersler sabah 7.00’da başlıyor. Bu öğrencilerin güneş ışığını görebilmesi de ikinci derse denk geliyor. Sabah 8.00’da dersleri başlayan tekli öğretimdeki öğrenciler ise okullarına karanlıkta gitmek zorunda kalıyor.

Yaz saatinin kalıcı olması ile ilgili sosyal medyada da imza kampanyaları başlatılmıştı. Öte yandan bakanlığın anket çalışması yapabileceği belirtiliyor. Verilecek karar ankette çıkan sonuçlara göre değerlendirilecek.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER