Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Uyuşturucu terörle yakından ilişkili

İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırma Geliştirme Merkezi, “Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu Kaçakçılığının Ulusal Güvenliğe Olumsuz Etkileri” düzenledi. Kalabalık bir öğrenci ve akademisyen topluluğunun dikkatle izlediği panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırma Geliştirme Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şevket Ayaz, Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadele kapsamında 58 ayrı ülkeyle […]

23 Aralık 2016 - 19:57 'de eklendi ve 2488 kez görüntülendi.
Uyuşturucu terörle yakından ilişkili

İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırma Geliştirme Merkezi, “Madde Bağımlılığı ve Uyuşturucu Kaçakçılığının Ulusal Güvenliğe Olumsuz Etkileri” düzenledi.

Kalabalık bir öğrenci ve akademisyen topluluğunun dikkatle izlediği panelin açılış konuşmasını yapan İstanbul Aydın Üniversitesi Ulusal Güvenlik ve Strateji Araştırma Geliştirme Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Şevket Ayaz, Türkiye’nin uyuşturucuyla mücadele kapsamında 58 ayrı ülkeyle 100’den fazla anlaşma imzaladığını vurguladı.

Uyuşturucunun 1996’ya kadar kadar Türkiye için bir dış sorun olduğuna işaret eden. Ayaz, “Bu konu 1996 yılından itibaren MGK kararıyla iç sorun olarak tanımlandı. Zira o dönemden bugüne Türkiye’de uyuşturucu kullanımı inanılmaz artış gösterdi. Son olarak 28-29 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen 1. Uyuşturucuyla Mücadele Şurası’nda bu alanla ilgili rehabilitasyon ve danışma merkezleri, narkotimler kurulması, tedavi olup kurtulan eski bağımlıların topluma kazandırılması, metruk binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi, okullarda konuyla ilgili eğitimler verilmesi ve yasal düzenlemelerin güncellenmesi yönünde kararlar alındı. Uyuşturucuyla mücadele sadece narkotik birimlere bırakılmamalı. Zira bu konu terörle yakından ilişkili. Uyuşturucu kaçakçılığı terörün başlıca finansmanını oluşturuyor” dedi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Uyuşturucu İle Mücadele Şube Müdürlüğünden Başkomiser Mehmet Kurt da panelde uyuşturucu maddelerle ilgili bilgiler paylaştı.

Uyuşturucu üretiminin devlet otoritesinin zayıf olduğu bölgelerde daha rahat yapıldığını ifade eden Kurt, “Biz polislere iki tip sanık silah doğrultur. Biri teröristler, diğeri ise uyuşturucu kaçakçıları. Çünkü uyuşturucu kaçakçılığında rant çok büyük. Dolayısıyla bu ranttan olmak istemiyorlar” dedi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER