Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Mehmet Akif Ersoy’a doğumunun 143. yılında anma

Şiirlerinde milli ve manevi duyguları öne çıkaran İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy için doğumunun 143. yılında anma töreni düzenlendi. “Vatan Şairi” ve “Milli Şair” olarak da tanınan Ersoy, Buhara’dan Anadolu’ya gelen bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım ile Kosova doğumlu, Fatih Camisi medrese hocalarından biri olan Mehmet Tahir Efendi’nin çocuğu olarak 20 Aralık […]

20 Aralık 2016 - 20:23 'de eklendi ve 2618 kez görüntülendi.
Mehmet Akif Ersoy’a doğumunun 143. yılında anma

Şiirlerinde milli ve manevi duyguları öne çıkaran İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy için doğumunun 143. yılında anma töreni düzenlendi.

“Vatan Şairi” ve “Milli Şair” olarak da tanınan Ersoy, Buhara’dan Anadolu’ya gelen bir ailenin kızı olan Emine Şerif Hanım ile Kosova doğumlu, Fatih Camisi medrese hocalarından biri olan Mehmet Tahir Efendi’nin çocuğu olarak 20 Aralık 1873 tarihinde doğdu.

Milli şair, İstanbul Fatih’te doğdu. Babası, ona “ebced” hesabıyla doğum tarihini ifade eden “Ragif” adını verdi ancak telaffuzdaki zorluk nedeniyle hem annesi hem de arkadaşları “Akif” ismiyle seslendi ve zaman içinde de bu ismi benimsedi.

İlk öğrenimine Fatih’te bulunan “Emir Buhari Mahalle Mektebi”nde başlayan Ersoy, iki yılın ardından ilkokul bölümüne geçerek 1882 yılında Fatih Merkez Rüştiyesi’nde orta öğrenimine başladı. İlk Arapça derslerini babasından alan milli şair, Fatih Camisi’nde de Farsça derslerini izledi. Ersoy, rüştiyedeki eğitimi boyunca Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dillerinde birinci oldu.

Şiir merakı rüştiye yıllarında başlayan ve o yıllarda şiir kitaplarına yönelen Ersoy’un okuduğu ilk manzum eser Fuzuli’nin “Leyla ve Mecnun”u oldu. Rüştiyeyi bitirdikten sonra 1885 yılında dönemin gözde okullarından Mülkiye İdadisi’ne kaydolan Ersoy’un babası 1888 yılında hayatını kaybetti. Ailesi de ertesi yılki büyük Fatih yangınında evlerinin yanmasıyla birlikte yoksulluk içine düştü.

Ersoy, meslek sahibi olmak ve yatılı okulda okumak istediği için de Mülkiye İdadisi’ni bıraktı ve ilk sivil veteriner yüksekokulu olan “Ziraat ve Baytar Mektebi”ne başladı. Ersoy okulu 1893 yılında birincilikle bitirdi.

Ersoy’un, bilinen ilk basılı eseri de “Hazine-i Fünun” dergisinde 1893’te yayımlanan gazel oldu. Şair, 1898 yılında “Tophane-i Amire” veznedarı Mehmet Emin Bey’in kızı İsmet Hanım’la evlendi. 3 kız, 3 erkek çocuğu olan Ersoy’un bir oğlu, 1,5 yaşındayken vefat etti.

Şiirlerini “Safahat” eserinde toplayan şair, 27 Aralık 1936’da İstanbul Beyoğlu’ndaki Mısır Apartmanı’nda vefat etti.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER