Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kardak’ta yine gergin anlar yaşandı

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında yer alan Kardak kayalıklarına gelen Yunan balıkçıları ve Sahil Güvenlik botları Türk karasularına girdi. Yunan ve Türk tarafında gerginlik yaratan olay 4 gündür devam ediyor. Türk ve Yunan botları yine Kardak kayalıklara en yakın pozisyonda durabilmek için adeta birbirleri ile yarıştı. Kardak kayalıkları, Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’ne 3.5 mil uzaklıkta yer alıyor. […]

18 Aralık 2016 - 19:45 'de eklendi ve 449 kez görüntülendi.
Kardak’ta yine gergin anlar yaşandı

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında yer alan Kardak kayalıklarına gelen Yunan balıkçıları ve Sahil Güvenlik botları Türk karasularına girdi. Yunan ve Türk tarafında gerginlik yaratan olay 4 gündür devam ediyor.

Türk ve Yunan botları yine Kardak kayalıklara en yakın pozisyonda durabilmek için adeta birbirleri ile yarıştı.

Kardak kayalıkları, Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’ne 3.5 mil uzaklıkta yer alıyor. Kardak kayalıklarına geçen perşembe günü gelen Yunanlı balıkçılar ile Kilimli (Kalimnos) Adası’ndan gelen bir Yunan Sahil Güvenlik botu, 4 gündür Türk karasularını açıkça ihlal ediyor.

Bugün de Yunan botu Gümüşlük önlerindeki Çavuş Adası’na kadar geldi ve Türk karasularını yine ihlal etti. Bunun üzerine Bodrum’dan gelen iki Türk Sahil Güvenlik botu, Yunan botunu önledi.

Türk Sahil Güvenlik botları Yunan Sahil Güvenlik botunu Türk karasularından çıkarırken, yaklaşık 4 saat süren gerginlikte botların kayalıklara en yakın pozisyonu almak için birbirleri ile yarıştıkları görüldü. Kardak kayalığının önlerine kadar gelen iki ülkenin Sahil Güvenlik botları birbirlerine bir metre kadar yaklaşarak bir süre bekledi.

Sık sık Türk karasularına girmekte direnen Yunan botunu Türk Sahil Güvenlik botu karasulardan dışarı çıkardı. Bu anlar kameralar tarafından da saniye saniye kayıt altına alındı.

Sabah Saat 09.30’da başlayan 2 Türk botu ve bir Yunan Sahil Güvenlik botu arasındaki gerginlik, saat 14.40’da Yunan botlarının geri çekilmesiyle sona erdi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER