Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kamu kurumları ‘F’ klavyeye geçecek

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi’ndeki “Aydın Düşünce Platformu”nda Türkçenin kullanımına yönelik açıklama yaptı. F klavyenin üzerindeki yeni standartlarının belirlendiğini vurgulayan Erdem, “Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek” dedi. Türkçe’nin çok güçlü bir dil olduğunu güçlü olduğunu ve bu sayede […]

26 Aralık 2016 - 20:21 'de eklendi ve 2852 kez görüntülendi.
Kamu kurumları ‘F’ klavyeye geçecek

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem, İstanbul Aydın Üniversitesi’ndeki “Aydın Düşünce Platformu”nda Türkçenin kullanımına yönelik açıklama yaptı.

F klavyenin üzerindeki yeni standartlarının belirlendiğini vurgulayan Erdem, “Türkiye’de 2017’den itibaren kamu kurumları artık F klavyeye geçecek” dedi.

Türkçe’nin çok güçlü bir dil olduğunu güçlü olduğunu ve bu sayede de karşılaştığı bütün sorunların üstesinden geldiğini vurgulayan Erdem, “Türkçe, dünyanın en eski dillerinden bir tanesi. Ilk günden beri büyümeye ve gelişmeye devam etmiş bir dil. Büyürken hem kendi öz kaynaklarından bir takım kelimeler üretmiş hem de dışarıdan kendi diline uygun şekilde yeni kelimeler almış.  Örneğin ‘scala’ Türkçe’de’ iskele’ olmuş. ‘Scala’ İtalyanca bir kelimedir ama Türkçe’de ‘iskele’ olmuştur.  Günümüzde ise bu artık böyle yapılmıyor. Yabancı kelimeler aynı şekilde Türkçe’nin içine giriyor. Dünyada en sıkıntılı dillerin başında İngilizce geliyor. İngilizce ‘de yeni kelimeler üretilmekten çok bir takım kelimelerin baş harflerinin bir araya gelmesi ile yeni bir dil oluşuyor. Umuyorum, inanıyorum ki İngilizler de bundan rahatsızdır” ifadelerini kullandı.

Türkçenin doğru kullanılmadığını vurgulayan Erdem, “Sosyal medyaya baktığımız zaman Türkçe dilden başka her şeye benziyor.  Ne imla kurallarına dikkat ediliyor ne kelimeler usulüne uygun,  düzgün bir şekilde yazılıyor. En büyük tehlikelerden bir tanesi de harflerin seslendirilmesi. Artık “f” ve “t” kalmadı. Bu harfler Türkçe yerine İngilizce seslendiriliyor.  Siz isimlerinizin harflerini İngilizce seslendirin bakalım karşınıza ne çıkıyor? Buna benzer saymakla bitmeyecek sıkıntılar var. Ülkemiz zor bir süreçten geçiyor.  Bu sıkıntıların nasıl üzerinden geliyor ve gelmeye devam ediyorsak Türkçe de inşallah bu sıkıntıların üzerinden gelecektir” şeklinde konuştu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER