Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

FETÖ’nün polis müdürüne ağırlaştırılmış müebbet istemi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olan dönemin Batman Çevik Kuvvet Şube Müdürü Tufan R. hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi 2. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti. İddianamenin giriş bölümünde, FETÖ hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi, İddianamede, terör örgütü üyeleri ile örgüt sempatizanlarının, kendilerini belirsiz şekilde “hizmet hareketi”, “camia” […]

28 Aralık 2016 - 20:47 'de eklendi ve 3335 kez görüntülendi.
FETÖ’nün polis müdürüne ağırlaştırılmış müebbet istemi

FETÖ soruşturması kapsamında tutuklu olan dönemin Batman Çevik Kuvvet Şube Müdürü Tufan R. hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle dava açıldı.

Batman Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianameyi 2. Ağır Ceza Mahkemesi kabul etti.

İddianamenin giriş bölümünde, FETÖ hakkında ayrıntılı bilgilere yer verildi,

İddianamede, terör örgütü üyeleri ile örgüt sempatizanlarının, kendilerini belirsiz şekilde “hizmet hareketi”, “camia” ve nadiren de “cemaat” olarak isimlendirdiği, bu yöntemle örgütün amacını gizlediği, masum gösterilmesine yönelik bir algı çalışması yaptığı vurgulandı.

Örgütün kurucusu ve elebaşı Fetullah Gülen’in, üyeleri tarafından “kainat imamı”, “kutsal insan”, “büyük efendi”, “metafizik alemle ve öbür tarafla istişare etme özelliği olan”, “Mehdi”, “Mesih”, “kutsal kişi”, “muhterem”, “hoca efendi” sıfatlarıyla ifade edildiği belirtilen iddianamede, örgüt elebaşısının verdiği kararı sorgulama anlamına gelecek her düşünce, eylem veya tavrın kuvvetle ezildiği, Gülen’in ve ona bağlı diğer yöneticilerin tüm talimatlarının, aklın da ötesinde bir kutsiyet kazandırılarak uygulandığına dikkat çekildi.

Örgütün Gülen tarafından 1965 yılından itibaren oluşturulmaya başlandığı, 1971 askeri muhtırası sonrası müstakil kimlik kazanarak dini, ekonomik, sosyal ve siyasi olarak örgütlendiği aktarılan iddianamede, bu teşkilat içerisindeki kişilerin kendilerini “camia” veya “hizmet hareketi” olarak da adlandırdığı bildirildi.

Örgütün, demokratik hukuk devletinin özelliklerini ortadan kaldırmak amacıyla kurulmuş en geniş ve en büyük katılımlı silahlı terör örgütlenmesi olduğuna işaret edilen iddianamede, “Amaçlarını gerçekleştirmek için silahlı terör örgütlerini kullanabilen kiralayan, devletin silahlı unsurlarını emelleri için kullanabilen, devlet kademelerindeki silahlı güçler aracılığı ile operasyonel sonuçlar elde edebilen bir örgütlenmedir” denildi.

Etiketler :
SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER