Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Dolandırıcılardan ‘eğitim tuzağı’

Milli eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) geldiklerini öne süren bazı firmaların, eğitim setlerini binlerce liraya satarak velileri dolandırdıkları ortaya çıktı. Piyasa değerinin üstündeki bir fiyatla kapıdan eğitim seti satışı yapan firmaların 14 günlük cayma hakkının kullanılmasının da önüne geçtiği belirtildi. Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER ) Başkanı Avukat Rıdvan Yıldız, vatandaşlardan çok sayıda şikayet aldıklarını, gelen şikayetlerde vatandaşların […]

15 Aralık 2016 - 15:34 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi.
Dolandırıcılardan ‘eğitim tuzağı’

Milli eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) geldiklerini öne süren bazı firmaların, eğitim setlerini binlerce liraya satarak velileri dolandırdıkları ortaya çıktı. Piyasa değerinin üstündeki bir fiyatla kapıdan eğitim seti satışı yapan firmaların 14 günlük cayma hakkının kullanılmasının da önüne geçtiği belirtildi.

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER ) Başkanı Avukat Rıdvan Yıldız, vatandaşlardan çok sayıda şikayet aldıklarını, gelen şikayetlerde vatandaşların aldatıldığına tanık olduklarını ifade ederek, dolandırıcıların MEB’den geldiklerini söylediğini ve öğrencinin durumuyla ilgili bilgileri de paylaştığını vurguladı.

Kişisel veriler üzerinden algı yönetimi yaptıklarını ve böylece velilerin güvenini sağladıklarını belirten Yıldız, velinin de bu kişilerin bakanlıktan geldiğini düşündüğünü vurguladı.

Kapıdan yapılan satışlarda vatandaşlara senet imzalatıldığının altını çizen Yıldız, sonrasında da vatandaşlara hiç beklemedikleri kişiler tarafından icra takibinin başlatıldığını söyledi.

Öğrencilerin notlarının girildiği sistemdeki bilgilerin, bazı firmalar tarafından yasadışı olarak ele geçirildiğini düşündüklerini bildiren Yıldız, bu bilgiler için ya personelin aracılık ettiğini ya da sistemde açık kapının olduğunu düşündüklerini ifade etti.

Tüketici Koruma Derneği (TÜKODER ) Genel Başkanı Haşmet Atahan da, gelenlerin “Bu ürünü istemiyorsanız iade edebilirsiniz, bu sizin hakkınızdır” diyerek velileri kandırdığını, ancak vatandaşın cayma hakkını kullanmasını engellemek için bazı taktiklerin uygulandığını belirtti.

Uzmanlar, bu gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için şu önerilerde bulundu:

Satıcının Ticaret İl Müdürlüğü’nden alınmış geçerli bir yetki belgesi olup olmadığını kontrol edin.

Sözleşmeyi imzalamadan önce, önemli konu ve bölümlerinin özetlendiği ön bilgilendirme formunu isteyin ve inceleyin.

Sözleşmeyi mutlaka tarih atarak imzalayın ve bir örneğini de mutlaka alın.

Cayma hakkınızı kullanmanız engelleniyorsa, tüketici örgütlerine, tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine başvurun.

Ayrıca veliler, MEB’in ALO 147 Danışma Hattı’na veya www. meb.gov.tr’deki ilgili bölüme durumu bildirin.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER