Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Bombalı saldırılar ruh sağlığını nasıl etkiliyor, ne yapılmalı?

Türkiye’de bir yılda düzenlenen 7 bombalı saldırı, geride onlarca şehit, yüzlerce de yaralı bıraktı. Peki, bombalı saldırıların yarattığı endişelerle nasıl mücadele edilebilecek? Türk Psikiyatri Derneği üyesi, Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, saldırı travması ile nasıl baş edilebileceğini anlattı. Doç. Dr. Başterzi, ilk 10 gün ya da ilk 1 ay içinde […]

13 Aralık 2016 - 14:25 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.
Bombalı saldırılar ruh sağlığını nasıl etkiliyor, ne yapılmalı?

Türkiye’de bir yılda düzenlenen 7 bombalı saldırı, geride onlarca şehit, yüzlerce de yaralı bıraktı. Peki, bombalı saldırıların yarattığı endişelerle nasıl mücadele edilebilecek?

Türk Psikiyatri Derneği üyesi, Başkent Üniversitesi İstanbul Hastanesi’nde görevli Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, saldırı travması ile nasıl baş edilebileceğini anlattı.

Doç. Dr. Başterzi, ilk 10 gün ya da ilk 1 ay içinde olan her şeyin doğal ruhsal tepkiler olduğunu söyleyerek, bu zaman zarfında çok şiddetli olmadıkça ruh sağlığı uzmanına gitmeye gerekmeyeceğini dile getirdi.

Bir aydan sonra depresyon görülebildiği gibi keyifsizlik, mutsuzluk, hayattan zevk almama, kendisi ya da yakınlarıyla ilgilenmeme, yorgunluk, halsizlik, bitkinlik gibi semptomların ortaya çıkabileceğini söyleyen Doç. Dr. Başterzi. kaygı bozukluklarının da görülebileceğini vurguladı.

Bombalı saldırıların terör tepkisi yarattığına işaret eden Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, insanların “bir sonraki bomba bizi hedef alacak mı” şeklinde kaygıları taşıyabileceklerinin altını çizdi.

Bu kaygının olağan olduğunu söyleyen Doç. Dr. Başterzi, travma sonrasında diğer insanlarla temas halinde olmanın ruhsal açıdan gerekli olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, günlük hayatın da aynı şekilde devam ettirilmesi gerektiğini vurgulayarak, insanların günlük hayattan kaçmaya başladığında kaygıların dozunun daha da artacağını ifade etti.

Olabildiğinde günlük hayattaki alışkanlıkların sürdürülmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, olayın yaşandığı yere gitmekte sıkıntı hissedilse bile o sıkıntıya katlanılması gerektiğini, bir süre sonra da o sıkıntıyı hissetmeden orada bulunulmasını sağlayacağını söyledi.

Doç. Dr. Ayşe Devrim Başterzi, patlama anında kaçanlarda daha fazla kaygı bozukluklarının görüldüğünü söyleyerek, olayın meydana geldiği yerdeki çalışanlara da tavsiyelerde bulundu.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER