reklam

18 Aralık 2016

Avrupa Türkiye’yi gözaltına almaya hazırlanıyorAvrupa Türkiye’yi gözaltına almaya hazırlanıyor

Türkiye, üyesi olduğu Avrupa Konseyi’nde siyasi denetime alınma riski ile karşı karşıya kaldı. Denetim tavsiyesine gerekçe olarak da insan haklarındaki ve hukuk devletindeki “gerileme” gösteriliyor.Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) bünyesinde bir komisyon kuruldu ve bu komisyon, Türkiye’deki gelişmeleri takip ediyor. Komisyonun verdiği rapora göre Türkiye’de demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti alanlarında “gerileme” görüldü. Bu rapor üzerine de Türkiye’nin tekrar “siyasi denetime” alınması tavsiyesinde bulunuldu.

Türkiye’deki yaşananlarla ilgili AKPM Siyasi İşler Komisyonu bünyesinde geçici alt komisyon oluştururlu ve bu komisyon 21-23 Kasım tarihlerinde arasında Ankara’ya ziyaret düzenledi. Ziyaretle ilgili düzenlenen bilgilendirme raporunda Türkiye’nin 2004 yılı öncesi olduğu gibi yeniden “siyasi denetime” alınması önerisinde bulunuldu.

Alt komisyona başkanlık eden Danimarkalı parlamenter Mogens Jensen, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Darbe girişiminin sorumlularını tespit etmek ve cezalandırmak devletin hak ve ödevidir. Devletin vatandaşlarını koruma ve terörizmin her türüyle mücadele yükümlülüğü de vardır. Ancak sadece hukuk devleti kapsamındaki yanıtlar kalıcı biçimde etkili olacaktır. Türkiye, İstanbul’daki son çifte saldırının ne yazık ki bir kez daha gösterdiği gibi gerçek bir terör tehdidiyle karşı karşıya olsa da bu kuralın dışında kalamaz” dedi.

Alt komisyonun hazırladığı raporda, 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi sonrası OHAL ilan edilmesinin “meşru” olduğu, ancak “hükümetin aldığı önlemlerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve uluslararası hukuk normları ötesine geçecek şekilde yorumlandığı” görüşü dile getirildi.

AKPM’nin siyasi denetim sürecinde şu anda Ermenistan, Azerbaycan, Moldova, Bosna-Hersek, Gürcistan, Moldova, Rusya, Sırbistan ve Ukrayna bulunuyor.Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ