Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Alman medyasının yeni iddiası

Türkiye, bir haftada ikinci büyük canlı bomba saldırısıyla §sarsıldı. Uzmanlar, Suriye iç savaşı, ardı ardına PKK ve IŞİD saldırılarına hedef olan Türkiye’ye sıçradığını iddia etti. Türkiye son bir haftada önce İstanbul Beşiktaş’ta ardından Kayseri’de düzenlenen canlı bomba eylemleri ile sarsıldı. Her iki eylemde de kent merkezlerindeki polis ve askeri birimler seçildi. İstanbul eylemini üstlenen ve […]

18 Aralık 2016 - 14:41 'de eklendi ve 559 kez görüntülendi.
Alman medyasının yeni iddiası

Türkiye, bir haftada ikinci büyük canlı bomba saldırısıyla §sarsıldı. Uzmanlar, Suriye iç savaşı, ardı ardına PKK ve IŞİD saldırılarına hedef olan Türkiye’ye sıçradığını iddia etti.

Türkiye son bir haftada önce İstanbul Beşiktaş’ta ardından Kayseri’de düzenlenen canlı bomba eylemleri ile sarsıldı. Her iki eylemde de kent merkezlerindeki polis ve askeri birimler seçildi. İstanbul eylemini üstlenen ve terör örgütü PKK’ya yakınlığı ile bilinen TAK’ın Kayseri bombalamasının da faili olduğu olasılığı güçlendi.
Peki neden Türkiye, ardı ardına gerçekleştirilen bombalı saldırıların hedefi oluyor? Saldırılarla ne amaçlanıyor?
Uzmanlara, askeri operasyonlarla büyük darbe yiyen terör örgütü, kent merkezlerinde düzenlediği hain saldırılarla “gövde gösterisi” yapmaya çalıştığını iddia ediyor.
Kayseri’deki saldırıda El Bab’da DAEŞ’e karşı ve Güneydoğu’da PKK’ya karşı savaşan Komando ve Hava İndirme Tugayı’nın hedef alınması ile iki örgütün bu saldırıda işbirliği yapmış olabileceği olasılığına dikkat çekiyor.
Uzmanlar, son dönemde Türkiye’de meydana gelen terör saldırılarını değerlendirirken, sözlerine “Halep’te yaşananlardan sonra, Suriye’deki savaş tamamen Türkiye’ye sıçramış durumda” diyerek başlıyor. Türkiye ile Rusya’nın yakınlaşmasının Suriye’deki savaşın uzamasını isteyen güçleri memnun etmediğini dile getiriyor.
Rusya’nın Ortadoğu’da çok büyük bir güç kazandığını, ABD’nin ise 8 yıllık Obama döneminden sonra bölgedeki gücünü neredeyse sıfırladığını belirten uzmanlar, bu durumun bölgedeki dengesizliklerin ana kaynağını oluşturduğunu ifade ediyor.
İran’ın Irak ve Suriye’de nüfuzunu artırma çabaları ve Ortadoğu’daki tansiyonun Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmasının bölgedeki şiddet ekseninin giderek genişleyeceğinin bir habercisi olduğuna vurgu yapan uzmanlar, PKK’nın da bu tablo içinde varlığını güçlendirecek bombalı eylemlere yöneldiğini siddia ediyor.
Son dönemde şehir merkezlerinde araçlı canlı bomba eylemlerinin örgüt açısından teröristleri arasındaki itibarını artırmaya çalıştığını belirten uzmanlar, Kayseri’deki eylemin de bu sebeble PKK eylemi olduğunu düşündüklerini, saldırıya uğrayan askerlerin birliklerin ve tugayın, PKK’ya en ciddi kayıpları verdiren komando ve hava indirme birlikleri olduğuna dikkat çekiyor.
Bu tür eylemlerin devamının gelebileceği uyarısında bulunan uzmanlar, bu dönemde HDP’ye yönelik fiili saldırıların da tehlikeli bir hat oluşturduğuna işaret ediyor. Yetkililerin HDP binalarına yönelik saldırılara karşı uyanık olmaları gerektiğini ifade eden uzmanlar, bu durumun Kürt ve Türkler arasındaki nefret tohumlarını yeşertmek isteyenlere zemin sağlamaması gerektiğini vurguluyor.
Türkiye’de artan terör eylemlerinin 2 önemli nedeni olduğuna işaret yapan terör uzmanları, PKK ile birlikte DAEŞ tehdidini de göz ardı edilmemsi gerektiğine vurgu yapıyor.
PKK’nın devam eden operasyonlar nedeniyle kış üstlenmesini yapamadığını, rahat hareket edemediği için gücünü şehir merkezlerine kaydırdığını ifade eden uzmanlara göre DAEŞ’in ise Fırat Kalkanı operasyonu ile egemenlik alanını büyük ölçüde kaybettiğini, operasyonun El Bab’a uzanması sonrasında ise kentsel alanlara yöneldiğinin altını çiziyor.
Kayseri Tugay Komutanlığı’nın El Bab operasyonunda DAEŞ’e karşı savaştığına işaret eden uzmanlar, saldırıyı gerçekleştirenlerin yabancı istihbarat birimlerinden yardım almış olabileceğini ileri sürerek, “Ancak bu konuda herhangi bir kanıt sunmadan bir devlet ismi vermek doğru olmaz” diyor.Uzmanlara göre ardı ardına gerçekleştirilen bu bombalamaların yarattığı ‘güvenlik eksiği’ algısının da bir an önce düzeltilmesi gerekiyor ve en kısa zamanda TSK, Emniyet, Jandarma ve MİT arasındaki istihbarat ağı güçlendirilmeli.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER