Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Zaman aşımı süresi 2 yıla düşüyor dikkat edin!

İş mahkemelerinin yapısı değişiyor. Taslak çalışmaya göre işe iade ve alacak davaları, arabulucu tarafından 3 hafta içinde çözülecek. Diğer konularda ise SGK’ya gidilecek. Kıdem tazminatında zaman aşımı da 10 yıldan iki yıla düşecek. İş Mahkemeleri Kanun Taslağı yakında TBMM gündemine geliyor. Taslak iş hayatında önemli değişiklikleri ve yenilikleri beraberinde getiriyor. 35 madde halinde hazırlanan tasarıda […]

18 Aralık 2016 - 2:54 'de eklendi ve 548 kez görüntülendi.
Zaman aşımı süresi 2 yıla düşüyor dikkat edin!

İş mahkemelerinin yapısı değişiyor. Taslak çalışmaya göre işe iade ve alacak davaları, arabulucu tarafından 3 hafta içinde çözülecek. Diğer konularda ise SGK’ya gidilecek. Kıdem tazminatında zaman aşımı da 10 yıldan iki yıla düşecek.

İş Mahkemeleri Kanun Taslağı yakında TBMM gündemine geliyor. Taslak iş hayatında önemli değişiklikleri ve yenilikleri beraberinde getiriyor.

35 madde halinde hazırlanan tasarıda çalışanları ilgilendiren konuların başında arabulucu hizmeti ve zaman aşımı konuları geliyor.

Kıdem tazminatı ve işe iade davaları iş mahkemelerindeki en yoğun dosyalar. Çalışanların yüzde 80’inden fazlası tazminatını alamıyor. Bu nedenle de haksız işten çıkartmalar ve alacaklar, iş mahkemelerinin en çok baktığı dosyalar oluyor.

Yeni tasarı arabulucu sistemini getiriyor. Bu sistemin yükü azaltacağı, çalışanların işini kolaylaştıracağı ve çözüm süresini 3 haftaya indireceği beliriliyor.

Düzenlemeye göre işçi, kıdem tazminatı, izin parası, mesai ücreti gibi alacakları için öncelikle arabulucuya başvuracak. Sonuç alınmadığında devreye mahkemeler girecek. Arabuluculuk büroları, işe iade davalarında da ilk başvuru yeri olacak. İşten kendi kusuru haricinde çıkartılan çalışan için işe iade davasıyla geri dönme, yeniden başlatılmadığı halde de 4 ila 8 brüt maaş arasında tazminat alma hakkı var. Bu konu arabulucu ile çözülecek. Arabulucu bürosunun olmadığı yerlerde görevi sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğü sürdürecek. Sorun azami 3 hafta içinde çözülecek. Çalışma hayatıyla ilgili bunların dışındaki uyuşmazlıklarda ilk müracaat Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacak. Çözüm olmadığı ya da kurumun 60 günde cevap verdiğinde dava açılabilecek.

Yılık izin ücreti ve tazminat alacaklarında zaman aşımı süresi de 10 yıldan 2 yıla düşüyor. İşten çıkartılan 2 yıl içinde arabulucuya başvurmak zorunda.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER