Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Yılbaşı ve bayramda elektrik tüketimi rekoru

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) de abonelerinin elektrik tüketimi ile ilgili özel bir çalışma gerçekleştirdi. İstanbul Avrupa Yakası’nda 4.7 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan BEDAŞ’ın verilerine göre İstanbullu yeni yıla girerken “enerjisini” 30 Aralık’ta harcıyor. BEDAŞ’tan yapılan açıklamada, yılbaşı gecesinin bir gün öncesinde yapılan hazırlıklarda elektrikli ev aletlerinin yoğun […]

25 Aralık 2016 - 20:05 'de eklendi ve 453 kez görüntülendi.
Yılbaşı ve bayramda elektrik tüketimi rekoru

Yeni yıla sayılı günler kaldı. Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) de abonelerinin elektrik tüketimi ile ilgili özel bir çalışma gerçekleştirdi.

İstanbul Avrupa Yakası’nda 4.7 milyon aboneye elektrik dağıtım hizmeti sunan BEDAŞ’ın verilerine göre İstanbullu yeni yıla girerken “enerjisini” 30 Aralık’ta harcıyor.

BEDAŞ’tan yapılan açıklamada, yılbaşı gecesinin bir gün öncesinde yapılan hazırlıklarda elektrikli ev aletlerinin yoğun olarak kullanılması nedeniyle tüketime artış olarak yansıdığının altı çizildi

Açıklamada, 30 Aralık’ta o haftanın en yüksek tüketim rakamı yaşanırken bayramlarda da tüketimin arefe günleri arttığını vurgulandı.

Şirket, yeni yıl sabahı ise elektrik tüketiminin saat 13.00’ten sonra normale döndüğünü belirtti.

Açıklamada elektrik tüketim oranları ve tarihlerine yer verilerek, “26 Aralık 2015-1 Ocak 2016 tarihlerindeki elektrik tüketimi incelendiğinde en yüksek tüketimin o hafta içinde 86 milyon 617 bin kwh ile 30 Aralık Çarşamba günü gerçekleştiği görülüyor. Bu, yılbaşı gecesine göre yüzde 7.9, 29 Aralık tarihine göre ise yüzde 4.1 daha yüksek bir tüketim demek” denildi.

BEDAŞ‘ın verilerine göre Ramazan ve Kurban bayramlarında da elektrik tüketiminin azaldığının görüldüğüne değinilen açıklamada, “İş yerlerinin kapalı olduğu bayram dönemlerinde tüketiciler bayram ziyaretleri sebebiyle evde bulunmuyor. Bayramın yaz ya da kış aylarına denk gelmesi tüketim trendi üzerinde etki sahibi olsa da uzun bayram tatillerinde tüketiciler çoğunlukla şehir dışına çıktığından tüketimde yine düşüş yaşanıyor. Bayram temizliği ve hazırlıklarının yapıldığı Arefe Günü ise yıl içinde en fazla tüketimin görüldüğü zamanlardan biri” denildi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER