Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Kahverengi yumurtanın fiyatı uçtu

Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri açısından beyazından hiçbir farkı bulunmamasına rağmen tüketicilerin yoğun talebi nedeniyle kahverengi yumurtanın fiyatı pazarlarda 1, marketlerde 1,5 liraya ulaştı. Folluktan çıkışında aralarında sadece 3 kuruş fark olan beyaz ve kahverengi yumurtaların fiyatı, tüketiciye ulaşana kadar dikkat çekici boyutlara ulaşıyor. Balıkesir’de de beyaz yumurtanın kümesten çıkış son fiyatı tanede 27,5 […]

28 Aralık 2016 - 20:05 'de eklendi ve 397 kez görüntülendi.
Kahverengi yumurtanın fiyatı uçtu

Besin değeri, lezzet ve pişme karakteristikleri açısından beyazından hiçbir farkı bulunmamasına rağmen tüketicilerin yoğun talebi nedeniyle kahverengi yumurtanın fiyatı pazarlarda 1, marketlerde 1,5 liraya ulaştı.

Folluktan çıkışında aralarında sadece 3 kuruş fark olan beyaz ve kahverengi yumurtaların fiyatı, tüketiciye ulaşana kadar dikkat çekici boyutlara ulaşıyor.

Balıkesir’de de beyaz yumurtanın kümesten çıkış son fiyatı tanede 27,5 ve kahverengide ise 30,5 kuruş oldu.

Yumurtalardan beyazı, büyükşehirlerdeki marketlerde 40 ile 75 kuruş arasında satılırken, kahverengisinin tanesi 1,5 liraya kadar çıkıyor. Pazar yerlerinde iki kat olan fiyat farkı marketlerde yaklaşık 3 katına ulaşıyor.

Organik, gezen tavuk, omega-3 ve selenyum içerikli gibi türde olanları bile marketlerde 1 lira ve altında satılırken, tüketicilerin yoğun talep gösterdiği kahverengi yumurtalar adeta cep yakıyor.

Balıkesir Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı Faruk Kula yaptığı açıklamada, beyaz ile kahverengi yumurta arasındaki farkın tamamen ırklarından kaynaklandığını, aynı kümeste aynı yemle beslenen iki ırkın birinin beyaz diğerinin kahverengi yumurtladığını söyledi.

Piyasada tüketicinin yanıltıldığına dikkati çeken Kula, “Kahverengi yumurta, köy yumurtası olarak satışa sunuluyor. Bu, hiçbir zaman köy yumurtası değil, ırktan kaynaklanan bir yumurtadır. O yumurtaları da biz veriyoruz piyasaya. Bizden alıp bundan haksız kazanç elde edenler var.” diye konuştu.

Beyaz yumurta ile kahverengi yumurta arasında besin değeri olarak hiçbir fark bulunmadığını vurgulayan Kula, şöyle devam etti:

“Kahverengi yumurta verenlerin günlük yem tüketimi fazladır. İki yumurta arasındaki bizim fiyat satış farkımız, şu an için 3 kuruş. Kahverengi yumurtayı köy yumurtası diye 1,2 liraya satanlar var. Çeşitli ülkelerde görülen kuş gribi, Türkiye’nin yumurta ihracatını artırdı. Böylece yumurta fiyatları tavan yaptı. Daha sonra konunun basında sıkça yer almasıyla fiyatlar, geriledi. Bugün, olması icap eden fiyat, budur. Türkiye’de en ucuz protein kaynağı, yumurta ve beyaz ettir. Yumurtanın besin değeri yüksek, fiyatı ucuzdur.”

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER