Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

İşveren isterse tazminat yerine ev verecek

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan, milyonlarca çalışanın yakından izlediği İş Mahkemeleri Kanunu Tasarı Taslağı’nda son aşamaya gelindi. Taslak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı Üçlü Danışma Kurulu toplantısında tartışıldı. Taslağa son şeklini Adalet Bakanlığı verecek. Taslağa göre yasadan, bireysel ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan işçi ve işveren alacak ve […]

18 Aralık 2016 - 20:16 'de eklendi ve 485 kez görüntülendi.
İşveren isterse tazminat yerine ev verecek

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan, milyonlarca çalışanın yakından izlediği İş Mahkemeleri Kanunu Tasarı Taslağı’nda son aşamaya gelindi. Taslak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun katıldığı Üçlü Danışma Kurulu toplantısında tartışıldı. Taslağa son şeklini Adalet Bakanlığı verecek.

Taslağa göre yasadan, bireysel ve toplu iş sözleşmesinden kaynaklanan işçi ve işveren alacak ve tazminatları ile işe iade taleplerinde davadan önce arabulucuya müracaat etmek mecburi olacak. Tarafların ilk 2 saatlik arabulucu karşısında görüşme ücreti Hazine tarafından, iki saati aşan kısmın ücreti ise taraflarca eşit olarak karşılanacak. Bu şartların sağlanamaması ve tarafların uzlaşamaması durumunda taraflar İş Mahkemesinde dava açabilecek. Ancak arabulucudan önce doğrudan mahkemeye gidilemeyecek.

Arabuluculuk müzakerelerinin gizli yapılacak ve bu nedenle iki tarafın da sırları korunacak. Arabuluculuk yöntemiyle işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda işçinin, çocuğunun ya da bir yakınının işe alınması, tazminat yerine işçiye ev alınması gibi değişik yöntemlerle anlaşma yapılabilecek.

Adalet Bakanlığı verilerine göre iş davalarının görülme süresi ortalama olarak 14 ay, Yargıtay’a gönderilen dosyalar içinse bu süre; işe iade davalarında 5 ay, işçi alacaklar ile ilgili davalarda 2 yıl, hizmet tespiti davalarında 6 ay, rücu davalarında ise 1 yıl olduğu ortaya çıktı.

Yeni düzenleme ile de işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar mahkemeye taşınmadan 1 günde ilk 1 saat içinde davaya gerek kalmadan ücretsiz bir şekilde çözüme kavuşturulabilecek.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER