Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

İşgücünde kadının adı yok!

İşsizlik oranı, yıllık bazda 1 puan artarak yüzde 11,3’e yükseldi. Ekonomistler ise kadınların işgücüne katılımının artması ile birlikte ekonomik büyüme için fırsat olacağını belirtiyor. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artış görüldü ancak düşük bir oran olan yüzde 33,5 olarak gerçekleşti. Ekonomistler, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım […]

15 Aralık 2016 - 14:38 'de eklendi ve 482 kez görüntülendi.
İşgücünde kadının adı yok!

İşsizlik oranı, yıllık bazda 1 puan artarak yüzde 11,3’e yükseldi. Ekonomistler ise kadınların işgücüne katılımının artması ile birlikte ekonomik büyüme için fırsat olacağını belirtiyor.

Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı eylül ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık artış görüldü ancak düşük bir oran olan yüzde 33,5 olarak gerçekleşti.

Ekonomistler, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranının düşük olmasının nedeni tamamen yapısal bir sorun. Ekonomistler, 2009 yılı öncesinde kadınlarda işgücüne katılma oranının yüzde 20 civarında olduğunu, 2009 yılındaki krizin ardından kadın istihdamına yönelik teşviklerle yükseldiğini söylüyor

Bu işgücü içerisinde kadınların işsizlik oranının yüzde 15,10 seviyesinde olduğunu ifade eden ekonomistler, tarım dışı sektörlerde bu oranın yüzde 20,7’ye çıktığını vurguluyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisinde, yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,8 oranında daralma oldu. Bu sonuç, Türkiye ekonomisinde 27 çeyrek sonra yaşanan ilk daralma anlamına geliyor.

Ekonomistler, Türkiye’de kadın istihdamı sorununun uzun süredir sürdüğünü ve bir an önce çözüm yaratılması gerektiğini söylüyor.

Türkiye’de işgücüne katılmayan 8 milyon erkek nüfusun olduğu, buna karşılık işgücü dışında kalan kadın sayısının ise 20 milyon gibi bir rakama dayandığı belirtilirken, bu sonucun da “üretim kaybı” anlamına geldiği ifade ediliyor.

Kadınların büyük bir çoğunluğunun çalışma hayatına katılmıyor ya da katılamıyor olmasının, sosyolojik olarak da Türkiye’de kadının kendi ayakları üzerinde durmasını engellediği vurgulanıyor.

Ekonomistler, kentleşmenin “kadınları daha çok eve kapattığını” öne sürerek buna çözüm üretilmesi gerektiğini de savunuyor.

OECD’nin (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) 2014 verileri, kadınların işgücüne katılım oranında Türkiye’nin sonuncu sırada olduğunu gösteriyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER