Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Hak-İş: Fedakarlık sırası işveren ve hükümette

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işverenlerin asgari ücret için önerdiği “sıfır zam”ın kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Arslan, “Çalışanlar, geçmişteki kriz dönemlerinde fedakarlık yapmaları gerektiğinde fedakarlık yaptı ancak bugün artık fedakarlık sırası çalışanlarda değil işveren ve hükümette” dedi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının demokratik olmadığını öne sürerek Komisyon’da işçileri temsilen yalnızca Türk-İş’in yer almasını […]

21 Aralık 2016 - 20:14 'de eklendi ve 409 kez görüntülendi.
Hak-İş: Fedakarlık sırası işveren ve hükümette

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işverenlerin asgari ücret için önerdiği “sıfır zam”ın kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti. Arslan, “Çalışanlar, geçmişteki kriz dönemlerinde fedakarlık yapmaları gerektiğinde fedakarlık yaptı ancak bugün artık fedakarlık sırası çalışanlarda değil işveren ve hükümette” dedi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısının demokratik olmadığını öne sürerek Komisyon’da işçileri temsilen yalnızca Türk-İş’in yer almasını eleştirdi.

Komisyon’un 1970’li yılların ürünü olduğunu ve yeni Türkiye’nin taleplerini karşılamadığını iddia eden Arslan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda yer almak istediklerini vurguladı.

Geçen yıl asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesine işverenlerin karşı çıktığını hatırlatan Arslan, şunları söyledi:

“Biz o zaman da bin 300 liranın işverenler tarafından kaldırılabilecek bir rakam olduğunu söyledik. 15 Temmuz’daki darbe girişimini yaşamasaydık özel sektörün bin 300 lirayı rahatlıkla verdiği bir noktaya gelmiştik. ‘Asgari ücret bin 300 lira olduğu için şu kadar işçi işini kaybetti, kayıt dışı istihdam şu kadar artı’ diye sunulan somut bir rakamın olmaması, bu rakamın verilebilir olduğunu bize açık bir şekilde gösteriyor. Evet bugün ülkemiz terör örgütlerinin hedefinde ancak bütün olup bitenlerin içerisinde bizim merkeze insanı koymamız lazım. Sonuçta, darbenin, terör saldırılarının muhatabı bizim insanlarımız. Gelinen noktada, 1 Ocak 2016’da net bin 300 liralık asgari ücret 445 dolar ediyordu. Bugün ise bin 300 lira yaklaşık 371 dolara düştü. Kur penceresinden baktığımızda asgari ücret yaklaşık 260 lira azaldı.”

Arslan, asgari ücretin bugün zam yapılmadan bile bin 557 lira olması gerektiğini dile getirdi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER