Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Eyvah! Petrol fiyatları zirveye çıktı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile diğer ihracatçı ülkeler arasında anlaşma sağlandı, petrol de son bir buçuk yılın zirvesine çıktı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten sonra Rusya’nın da ham petrol arzını düşüreceğini açıklaması, petrolün varil fiyatının 2015 yılındaki yaz ayından sonraki en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu. Şubat teslimi Kuzey Denizi Brent tipi […]

13 Aralık 2016 - 12:40 'de eklendi ve 373 kez görüntülendi.
Eyvah! Petrol fiyatları zirveye çıktı

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile diğer ihracatçı ülkeler arasında anlaşma sağlandı, petrol de son bir buçuk yılın zirvesine çıktı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü OPEC’ten sonra Rusya’nın da ham petrol arzını düşüreceğini açıklaması, petrolün varil fiyatının 2015 yılındaki yaz ayından sonraki en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Şubat teslimi Kuzey Denizi Brent tipi petrol yüzde 6,55 oranında artarak 57,89 dolardan işlem görürken, orta kaliteki Batı Texas tipi ham petrolün varil fiyatı da yüzde 5 artarak 53,92 doları buldu.

OPEC üyeleri ve petrol ihracatçısı diğer ülkeler uzun zamandır ilk kez iş birliği yaptı ve varil fiyatının artmasını sağlamak için arzı kısmaya karar vermişti.

Hafta sonunda Viyana’da yapılan ve OPEC ülkeleriyle diğer 12 ihracatçı ülkenin petrol bakanlarının katıldığı toplantıda günlük petrol arzının 558 bin varil daha azaltılması kararlaştırılmıştı.

Rusya, günlük petrol üretimini 300 bin varil düşürmeyi kabul etmişti. Rusya Enerji Bakanı Aleksander Nowak, üretimin tedricen düşürüleceğini ve kararlaştırılan indirim rakamlarına 2017 yılının nisan ya da mayıs ayında ulaşılacağını söylemişti.

OPEC, 2017 yılının ilk yarısında günlük petrol arzını 1,2 milyon varil azaltmayı ve toplam üretimi 32,5 milyon varille sınırlandırmayı kararlaştırmıştı. Viyana buluşmasının ardından petrol üretimini düşürmeyi kararlaştıran ülkelerin sayısı 20’ye çıkmış oldu.

Doların artması ile birlikte Türkiye’de benzin ve mazot fiyatları sürekli olarak zamlanıyordu.

OPEC’in petrol üretimini kısması sonucu petrol fiyatlarının artması da Türkiye’deki benzin ve mazot fiyatlarına olumsuz etki yapması bekleniyor.

Türkiye’de akaryakıt fiyatlarına 6 Aralık 2016 tarihinde zam yapılmıştı.

Benzinin litre fiyatına 15, motorine ise 16 kuruş zam yapılmış, zam sonrası benzin fiyatları 2,5 yıl sonra yeniden 5 lirayı aşmıştı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER