Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Ev fiyatları yüzde 20 düştü

Konut piyasasında fiyatlarda düşüş meydana geldi. Geçen yıl yüksek satış rakamlarına ulaşılan bölgelerde şimdilerde boş evler alıcı bekliyor. Konutta arz-talep dengesinin bozulduğu ancak markalı ev fiyatlarında yükselme meydana geldiği belirtiliyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Reidin tarafından 70 markalı projede 22 bin 500 konutun incelenmesi ile gerçekleştirilen araştırmada Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, […]

14 Aralık 2016 - 14:19 'de eklendi ve 438 kez görüntülendi.
Ev fiyatları yüzde 20 düştü

Konut piyasasında fiyatlarda düşüş meydana geldi. Geçen yıl yüksek satış rakamlarına ulaşılan bölgelerde şimdilerde boş evler alıcı bekliyor.

Konutta arz-talep dengesinin bozulduğu ancak markalı ev fiyatlarında yükselme meydana geldiği belirtiliyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) ve Reidin tarafından 70 markalı projede 22 bin 500 konutun incelenmesi ile gerçekleştirilen araştırmada Yeni Konut Fiyat Endeksi sonuçlarına göre, ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0.29 oranında artış oldu.

Ancak özellikle İstanbul’da kentsel dönüşümün etkisi ile yoğun inşaat projelerinin devam ettiği alanlarda ve lüks konut yapılan bölgelerinde konut satış ve kira fiyatları düştü. Konut sayısı talepten fazla olunca fiyatların yüzde 20’yi aşan oranda gerilediği ifade edildi.

Uzmanlar, kentsel dönüşümün başlamasının ardından insanların evlerini bırakıp geçici ev aradığını, bunun sonucunda da talebin arzın önüne geçmesi ile de fiyatların yükseldiğini vurguladı. Günümüzde ise vatandaş biten evine geçince de geçici evleri boşalttığını söyleyen emlak uzmanları, bunun yanında dönüşüm projelerinde müteahhidin payına düşen evlerin de piyasaya çıktığını ifade etti.

Yüzlerce projenin aynı anda bitmesi nedeniyle de arzın talebin çok önüne geçtiğini söyleyen emlak uzmanları, fiyatların düşüşünde ikinci neden olarak da suni artışları gösteriyor. Bu, fiyatlandırma hatası yapılarak gereğinden pahalıya satılmak istenen projelerin şimdi makul seviyelere çekildiğini bildirdi.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik de konut pazarında arz talep dengesinin bozulduğuna vurgu yaptı. Çelik, Fikirtepe ve Bağdat Caddesi gibi yerlerde fütursuzca konut üretimi yapıldığı, bu nedenle de belli yerlerde ihtiyaç fazlası konutun biriktiğini söyledi.

Çelik, bu konutları satamayan müteahhitlerin de fiyatları geri çekmek zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER