Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

Esenler’de 25 bin konut dönüştü

İstanbul’da, Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012’den bu yana ilçede 25 bin konutun dönüştüğünü, 100 bin bağımsız birimin de dönüşmeyi beklediğini etti. Ercan, *Esenler’de neredeyse Türkiye’nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü” diye konuştu. Son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi faktörlerin bulunduğunu, yasadaki değişikliklerin kentsel dönüşüme […]

26 Aralık 2016 - 20:16 'de eklendi ve 432 kez görüntülendi.
Esenler’de 25 bin konut dönüştü

İstanbul’da, Esenler İnşaat Müteahhitleri Derneği (ESİNDER) Başkanı Özkan Ercan, kentsel dönüşümün başladığı 2012’den bu yana ilçede 25 bin konutun dönüştüğünü, 100 bin bağımsız birimin de dönüşmeyi beklediğini etti. Ercan, *Esenler’de neredeyse Türkiye’nin bazı küçük illerindeki toplam sayı kadar konut dönüştü” diye konuştu.

Son 6 aya kadar dönüşümü yavaşlatan ciddi faktörlerin bulunduğunu, yasadaki değişikliklerin kentsel dönüşüme hız kattığını ifade ederek, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin kentsel dönüşüme büyük önem verdiğini, dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak için hak sahibinden müteahhide kadar bütün paydaşlarla toplantılar gerçekleştirdiğini, bu konuda yeni beklentileri olduğunu vurguladı.

Ruhsatı olmayan binaların dönüşümü sırasında belediyelerin ” şekilde” harç aldığını öne süren Ercan, bunun da kentsel dönüşümü yavaşlattığını savundu.

Ercan, şunları söyledi:

“Belediyeler dönüşüm sırasında ruhsat harçlarını almazsa gelir kaybı yaşadıklarını belirtiyor. Ancak yeni yapılan konutlar iskanlı olacak ve daha yüksek orandan emlak bedeli ödemeye başlayacak. Şu anda depreme dayanıksız kaçak binalar arsa payından vergi ödüyor. O binalar yenilendikten sonra iş yeri veya daire olarak vergi ödeyecek. Bu da belediyelerin gelirlerini ciddi şekilde artıracak.”

Belediyelerin olaya uzun vadeli bakması gerektiğini vurgulayan Ercan, bina yenileme esnasında alınan harçların hafifletilmesi veya kaldırılması durumunda belediyelerin gelirinin artacağını söyledi.

ESİNDER Başkanı Özkan Ercan, kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının henüz istenilen noktada olmadığını belirterek, kentsel dönüşüm kredisinde kamu bankalarının inisiyatif alması gerektiğini belirterek, “Nasıl ki faiz oranlarının düşmesi ipotekli satışları artırdıysa kamu bankalarının kentsel dönüşüm kredisine odaklanması da dönüşümü hızlandırır” diye konuştu.

Türkiye’nin henüz kentsel dönüşümün başında olduğunu, halihazırda ülke genelinde 5,5 milyon adet konutun dönüşüm beklediğini kaydeden Ercan, “Ülkemizde dönüşecek daha çok konut var” ifadesini kullandı.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER