Sakarya Haberleri – Son dakika haberleri

En büyük risk Trump’ın ticaret politikası

ABD’de 8 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın zaferiyle küresel ekonomideki beklentiler yerini endişeye bıraktı. Trump 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak ve söylemlerindeki korumacı politikaların yol açacağı etkiler bekleniyor. Trump’ın korumacı politikalarıyla ABD’nin, başta Çin olmak üzere dünyanın önde gelen ekonomileriyle yaşayabileceği sorunlar tedirginlik yaratırken, bazı ekonomistler korumacı politikaların savaşa dönüşebileceğini öne sürüyor. Küresel piyasalarda […]

27 Aralık 2016 - 20:28 'de eklendi ve 463 kez görüntülendi.
En büyük risk Trump’ın ticaret politikası

ABD’de 8 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın zaferiyle küresel ekonomideki beklentiler yerini endişeye bıraktı.

Trump 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak ve söylemlerindeki korumacı politikaların yol açacağı etkiler bekleniyor.

Trump’ın korumacı politikalarıyla ABD’nin, başta Çin olmak üzere dünyanın önde gelen ekonomileriyle yaşayabileceği sorunlar tedirginlik yaratırken, bazı ekonomistler korumacı politikaların savaşa dönüşebileceğini öne sürüyor.

Küresel piyasalarda gelecek yıl farklı performansların görülebileceğini ifade eden ekonomistler, 2017 yılının gelişmiş ekonomiler için iyi bir yıl olabileceğini ifade ederken, doların yükselmesi ile birlikte gelişmekte olan piyasalar için zor zamanların başlayabileceğine dikkat çekiyor.

Ekonomistler, dünyada giderk yaygınlaşmaya başlayan korumacı politikaların ticaret savaşlarına neden olabileceğini, dünya ticaretinde çöküşe sebep olabileceğini öne sürüyor.

Ekonomistler ayrıca Avrupa’da popülist bir partinin zaferinin de Avrupa Birliği (AB) ve Avro Bölgesi’ne zarar verebileceğini iddia ediyor.

Batının hala “tedbir çağı” yaşadığını söyleyen ekonomistler, hanehalkı ve iş dünyasında Lehman Brothers krizinden bu yana daha ihtiyatlı tutumlar görüldüğünü, ileri derecede risk alma konusunda tereddütler yaşandığını belirtiyor.

Küresel hisse senedi piyasasında ılımlı bir yıl olduğunu ancak küresel piyasalarda 2017’de farklı performanslar olacağını tahmin ettiğini vurgulayan ekonomistler, Trump’ın politikalarıyla beraber ABD’de büyüme, enflasyon ve faizlerin artabileceği uyarısında bulunuyor.

Avrupa ekonomilerinin 2017 yılında iyi durumda olabileceğini vurgulayan ekonomistler, “Bu ekonomilerde aşırılıklar söz konusu olmayacak. Avrupa’da gelecek yıl gerçekleşecek seçimler, biraz volatiliteye sebep olabilecek ancak genel trendde Avrupa Merkez Bankası (ECB), İngiltere Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası’nın ekonomilerini destekleyecek” diyor.

Fed yetkililerinin gelecek yıl 3 faiz artışına gidebileceği, Fed’in yaptığı son toplantıda sıkılaşma politikasının hızının artacağı sinyali verildiği belirtilirken, Fed’in “güvercin” imajını yok etmek istediği gibi bir görüntünün olduğunu söylüyor.

SON DAKİKA
Wordpress Tema indir
İLGİLİ HABERLER